Systemy ociepleń: jak wybrać ten najlepszy?

Systemy ociepleń


Właściwy system ocieplenia domu nie tylko pozwala na spore oszczędności z tytułu klimatyzowania bądź ogrzewania budynku, ale również jest jednym z podstawowych filarów zdrowego mieszkania. W ofercie sklepów …. albo składów i marketów budowlanych można znaleźć różnorodne systemy ociepleń ścian. Wskazujemy na co warto zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniej termoizolacji, aby ustrzec się problemów w przyszłości.


Tylko kompletny system ociepleń zapewni optymalny rezultat

Jeżeli zależy nam na trwałym i skutecznym rozwiązaniu problemów z utrzymaniem temperatury, należy sięgnąć po kompletny system ociepleń, którego poszczególne elementy będą się uzupełniały tworząc kompatybilną całość. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że nieruchomość cechować będzie właściwa efektywność energetyczna i przyjazny mikroklimat. Warto podkreślić również, że tylko wybór wszystkich komponentów systemu ocieplenia od jednego producenta da gwarancję pożądanych efektów.

System ocieplenia to kompletny zestaw produktów, posiadający Aprobatę Techniczną skomponowany w oparciu o wiele badań oraz testów. Tylko taka oferta jest gwarancją spełnienia deklarowanych parametrów i standardów bezpieczeństwa – uściśla Maciej Iwaniec Product Manager w firmie Baumit i dodaje: „składak” choćby złożony z produktów renomowanych marek, może nie być wystarczający, gdyż jego poszczególne komponenty nie zostały sprawdzone w systemie ociepleń. 
Z powyższych względów producenci kompletnych systemów ociepleń nie mogą brać odpowiedzialności za ocieplenie złożone z przypadkowo dobranych produktów różnych marek. 

Parametry termoizolacyjne kluczem do sukcesu

Dziś najpowszechniejszym materiałem termoizolacyjnym są płyty styropianowe. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na ich parametry. Jednym z najważniejszych z nich jest współczynnik przewodzenia ciepła – im niższy, tym cieńsza warstwa ocieplenia okaże się wystarczająca. To szczególnie istotne, jeśli chcemy zmaksymalizować przestrzeń użytkową balkonu lub logii. Cienka warstwa systemu ocieplenia pozwala również uniknąć tzw. efektu okien strzelniczych, który jest mało estetyczny i sprawia, że do pomieszczenia wpada niewiele światła. Dodatkowo, gruby materiał termoizolacyjny komplikuje połączenie fasady z fundamentami.

– Popularnym rozwiązaniem termoizolacji ścian są płyty styropianowe o przewodzeniu ciepła λ = 0,040 W/mk i grubości 15 cm. Należy zaznaczyć, że równoznaczny efekt termoizolacyjny można osiągnąć również przy wykorzystaniu cieńszej, ale bardziej efektywnej płyty fasadowej – ma ona niższy współczynnik λ – zauważa ekspert i podkreśla: Możemy na przykład wybrać sprawdzoną grafitową płytę styropianową Baumit StarTherm o współczynniku λ =0,031 W/mk i grubości 12 cm lub płyty z pianki fenolowej Baumit ResolutionTherm, szczególnie rekomendowanej do wykorzystania w budownictwie pasywnym. Jej niezwykle niska przewodność cieplna na poziomie λ=0,022 W/mK sprawia, że grubość płyty może być zredukowana aż do 8 cm, bez utraty oczekiwanego w tym przypadku efektu termoizolacyjności.

Kiedy zamontować system ocieplenia?

Producenci kompletnych systemów ociepleń radzą, by prace termoizolacyjne przeprowadzać w temperaturze od +5 do +25°C. Jak tłumaczy Maciej Iwaniec – Niskie lub wysokie temperatury mogą zakłócić proces wiązania i wysychania zapraw oraz wypraw wierzchnich. Jeżeli przystępujemy do prac, możemy wybrać system oparty o popularną zaprawę Baumit ProContact lub wzmocnioną włóknami polipropylenowymi – Baumit StarContact White, która nie wymaga gruntowania.

Pamiętaj, że kompletny system ocieplenia od jednego producenta oraz solidne przeprowadzenie prac budowlanych to jedyna gwarancja zadowolenia na długie lata. Sięgnij po oferowane przez nas produkty, a trwałe zabezpieczenie efektywności energetycznej i przyjazny mikroklimat wnętrz znajdą się na wyciągnięcie ręki.

Szukasz funkcjonalnej termoizolacji budynku?

Właściwa termoizolacja budynku nie musi kłócić się z funkcjonalnością i estetyką nieruchomości. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów, takich jak płyty styropianowe Baumit StarTherm czy płyta termoizolacyjna Baumit ResolutionTherm, możesz zachować atrakcyjny wygląd oraz pożądaną przestrzeń użytkową Twojej loggii lub balkonu. Skorzystaj z fachowej porady eksperta, który dobierze dla Ciebie najefektywniejsze możliwe rozwiązanie. Zapraszamy do kontaktu!