Tynki wewnętrzne cementowo-wapienne. 6 argumentów za tym, by je wybrać

Narzucanie tynku maszynowego agregatem


Gotowe tynki cementowo-wapienne to popularne materiały wykończeniowe, które cenią zarówno wykonawcy, jak i inwestorzy oraz przyszli użytkownicy wnętrz. Od lat są uznawane za najtrwalsze rozwiązania wśród tynków, jednak nie jest to ich jedyna zaleta. Czym jeszcze wyróżniają się mieszanki cementowo-wapienne?

1. Wszechstronność

Nie ma dla nich ograniczeń, jeśli chodzi o miejsce stosowania, czyli podłoże. Świetnie sprawdzają się na powierzchniach mineralnych oraz na murach domów bez ocieplenia jako tynki zewnętrzne, jak również w roli tynków wewnętrznych we wszystkich rodzajach pomieszczeń, od salonu po łazienkę, pralnię czy wiatrołap lub garderobę pozbawioną okien. Maksymalna wilgotność przewidziana dla wewnętrznych mieszanek cementowo-wapiennych wynosi bowiem aż 70%. Dobrze radzą sobie także w przestrzeni z nadmierną lub całkiem ograniczoną cyrkulacją powietrza.

2. Zdrowie

Jedna z najbardziej niedocenianych zalet opisywanych produktów. Tynki cementowo-wapienne wewnętrzne mają bezpośredni i bardzo pozytywny wpływ na jakość powietrza w domu czy mieszkaniu. Tworzą bowiem zrównoważony mikroklimat wewnątrz pomieszczeń ze względu na swoją paroprzepuszczalność. – Odpowiedni skład, nieznaczna chropowatość i naturalna struktura tynków cementowo-wapiennych sprawia, że z łatwością akumulują nadmiar wilgoci i oddają ją, gdy we wnętrzu robi się zbyt sucho – mówi Tomasz Jarzyna, Product Manager z firmy Baumit. – To wpływa nie tylko na samopoczucie i codzienny komfort mieszkańców, ale też wspiera warstwę izolacyjną, ogranicza rozwój grzybów i pleśni oraz innych alergenów – dodaje ekspert.

3. Bezpieczeństwo

Tynki wewnętrzne cementowo-wapienne to nie tylko zabezpieczenie przed mikroorganizmami. To naturalny materiał niepalny, który w radykalny sposób ogranicza rozprzestrzenianie się ognia. Chroni więc mieszkańców również przed żywiołem.

4. Przyczepność

Wykonanie tynków cementowo-wapiennych to zazwyczaj pierwszy krok do pełnego wykończenia wnętrza. Jak się jednak okazuje, może okazać się kluczowym dla sprawnego podjęcia kolejnych przedsięwzięć. Dzięki swojej porowatej strukturze, mieszanki te są wyjątkowo wdzięczne w przypadku malowania (pędzel nie ślizga się po powierzchni) i stanowią najlepszą bazę pod tapety czy płytki ceramiczne dzięki doskonałej przyczepności.

Wskazówka: Jeśli chcesz uzyskać maksymalnie gładką powierzchnię, nie tracąc jednocześnie korzyści płynących z wyboru tynku cementowo-wapiennego, zdecyduj się na Baumit MPI 25 Fine – produkt o niezwykle drobnym (ok. 0,5 mm) uziarnieniu.

5. Szybkość

Tynk maszynowy cementowo-wapienny to od kilku lat najlepszy sposób na szybkie wykończenie dużej przestrzeni. Zaprawę tę można aplikować natryskowo, co radykalnie usprawnia czas wykonania pracy. Teraz dodatkowo można przyspieszyć także okres wiązania mieszanki. Baumit MPI 30 Speed to tynk cementowo-wapienny, który wiąże w ciągu 2-3 godzin, bez względu na to, jak gruba jest warstwa tynku i jak chłonne jest podłoże.

6. Trwałość

Czyli zaleta, o której większość osób wie, lecz której nie można pominąć w tym zestawieniu. Tynki wewnętrzne cementowo-wapienne zostały przedmiotem badania przeprowadzonego przez ASM Centrum Badań i Analiz. Aż 41,8% respondentów wskazało trwałość jako największą zaletę tego rodzaju zapraw. Tomasz Jarzyna, Baumit: - Struktura tynków cementowo-wapiennych jest niezwykle odporna na ściskanie, co w skali makro sprawia, że wykończenie jest niewrażliwe na uszkodzenia mechaniczne: rysy, odpryski czy wykruszenia to niespotykany widok w przypadku ścian pokrytych tego rodzaju tynkiem.

Choć wszystkie wymienione zalety wynikają z naturalnych właściwości zaprawy, nie jest jednak bez znaczenia, jakiej firmy tynk cementowo-wapienny i jaki typ produktu wybierzemy. Szukasz rozwiązania idealnego do swojego domu? A może chcesz podnieść jakość świadczonych przez siebie usług remontowych? Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszych materiałów wykończeniowych, skontaktuj się z naszymi doradcami.