Jak malować ściany. Najważniejszym etapem jest przygotowanie powierzchni

Farba potrzebuje odpowiednio przygotowanego podłoża, by zapewnić pożądany efekt dekoracyjny


Tak, możesz pomalować ściany sam, bez względu na to, czy masz doświadczenie, czy nie. Żeby jednak uniknąć błędów i niedających o sobie zapomnieć niedociągnięć, przyda się kilka wskazówek naszych ekspertów. Jaki kolor wybrać i dlaczego najważniejsze jest przygotowanie ścian do malowania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym tekście.

Malowanie ścian dla początkujących: przyjemny początek

Pierwszy krok i podstawa aranżacji wnętrz to oczywiście wybór kolorów. Uniwersalne beże, biele czy szarości to bezpieczny kierunek. Na drugim biegunie są zdecydowane, żywe, oryginalne barwy, dzięki którym można stworzyć wnętrze pasujące charakterem do odważnych i bezkompromisowych mieszkańców. Co pośrodku? Kolor roku 2021: WGSN, agencja analizująca i prognozująca światowe trendy ogłosiła, że najpopularniejszym kolorem zostanie już wkrótce neo mint, czyli świeży, delikatny i pozytywny odcień zieleni.

Neo mint i inne pastelowe odcienie będą idealne dla wnętrz łączących nowoczesność z elementami retro. Dobrym uzupełnieniem dla delikatnej zieleni może być błękit lub pudrowy róż – takie połączenie to pomysł na spokojne i harmonijne wibracje, których większość z nas potrzebuje po trudach 2020 r.

Krok drugi, kluczowy: przygotowanie ścian do malowania

Wybór koloru to najprzyjemniejszy, ale wcale nie najważniejszy etap. To, jak kolor zaprezentuje się na ścianie, zależy od dobrej bazy, czyli równej, gładkiej i wytrzymałej warstwy podłoża. - Wybór odpowiednich szpachli, gładzi i gruntów ma równie istotny wpływ na ostateczny efekt dekoracyjny, co wygląd samej farby – podkreśla product manager Baumit Polska Tomasz Jarzyna.

By cała praca nie poszła na marne, należy zacząć od analizy ścian. Jeśli są stare i bardzo nierówne, przyda się gips szpachlowy Baumit FinoFill, który wyrówna powierzchnię. W przypadku niewielkich nierówności, wystarczy zastosować dobrą gładź (np. Baumit FinishSuperior (FinoFinish Superior) w poręcznym wiaderku).   – Gotowe masy są idealne dla amatorów. Nie trzeba rozrabiać suchego materiału z wodą i martwić się o idealną konsystencję. Wystarczy po prostu przystąpić do działania. Dobra przyczepność gotowej gładzi Baumit umożliwia samodzielne, perfekcyjne wykończenie ścian z betonu, pokrytych już tynkiem albo farbą – mówi ekspert Baumit Polska.

Jak malować ściany: odpowiednie narzędzia

Odpowiednie przygotowanie ścian do malowania to także wybór właściwych narzędzi. Sam wałek lub pędzel nie wystarczy. Wspomnianą gładź trzeba rozprowadzić na ścianie i precyzyjnie wyrównać (warstwa powinna mieć maksymalnie 3 mm). Do jej nanoszenia przyda się metalowa, nierdzewna paca, którą nakłada się i rozprowadza gładź od dołu do góry.

Gdy baza wyschnie, należy jej powierzchnię zeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym lub specjalną siatką o gradacji 200 lub 220. Warto przy tym zwrócić uwagę że większe niedoskonałości łatwiej na wstępie usunąć szlifując papierem lub siatką o gradacji 120 -150.

Przygotowanie ścian do malowania: test na gładkość

Chcesz mieć pewność, że etap „przygotowanie ścian do malowania” jest zakończony? Wykonaj test na gładkość. Użyj do tego silnej latarki lub reflektora halogenowego, jeśli takim dysponujesz. Skieruj strumień światła pod kątem wzdłuż ściany i obserwuj światłocienie. Od razu i gołym okiem dostrzeżesz miejsca, które wymagają doszlifowania.

Jeśli chcesz uniknąć pylenia przy szlifowaniu i zadbać o zdrowie wrażliwych domowników – seniorów, alergików lub dzieci, możesz wybrać gładzie wapienne (Baumit KlimaFino albo Baumit KlimaFinish), które najlepiej obrabiać poprzez wygładzanie pacą stalowa „na mokro” bez szlifowania, lub ewentualnie wykończyć powierzchnię poprzez zacieranie powierzchni zwilżoną twardą pacą filcową. Gładź wapienna, dzięki swym właściwościom i naturalnemu pochodzeniu wypełniacza, najlepiej zadba o dobry mikroklimat we wnętrzach, a dodatkowo jest bezzapachowa i bezemisyjna.

Chcesz podjąć wyzwanie i samodzielnie pomalować ściany? Teraz, gdy już wiesz, jak się do tego przygotować, zapoznaj się z naszymi produktami – wybierz odpowiednie materiały, narzędzia i kolor farby i odśwież wystrój swojego domu.