Jak wybrać farbę do malowania wnętrz?

Jak wybrać farbę do malowania wnętrz?


Nowy kolor na ścianach to szybki i popularny sposób na odmianę charakteru wnętrz w naszych domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Jaka farba do malowania ścian będzie najlepsza? Podpowiadamy, czym należy się kierować przy wyborze idealnego produktu, który będzie się nie tylko pięknie prezentował, ale również stworzy przyjazny mikroklimat naszej przestrzeni domowej. Sięgnij po kilka wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie odpowiedniej decyzji.

Zazwyczaj, kiedy planujemy remont pomieszczenia i stajemy przed wyborem farby, skupiamy się na kolorze produktu. To ważna decyzja, która ma kluczowe znaczenie dla całej aranżacji mieszkania. Nie powinniśmy jednak zapominać, że materiały zastosowane do wykończenia ścian mogą mieć duży wpływ na jakość powietrza w naszym domu, które z kolei działa na zdrowie i samopoczucie lokatorów. Sprawdźmy, jak znaleźć produkt, który będzie łączył w sobie obie te cechy – piękny kolor i przyjazną dla zdrowia funkcjonalność.

Jaka farba do ścian? Dobranie koloru do wnętrza

Barwa, którą wybierzemy do zastosowania na ścianach, zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji i charakteru, jaki chcemy osiągnąć. Jeżeli marzymy o eleganckiej i świeżej przestrzeni, która będzie sprzyjała odpoczynkowi, spokojnej pracy czy spotkaniom rodzinnym lub towarzyskim, świetnym wyborem są pastele. Najmodniejsze w tym sezonie będą stonowane szarości, chłodne lub ciepłe beże, złamana biel, a także nawiązujące do kolorów natury – odcienie zieleni i turkusu.

Łagodna i stonowana kolorystyka nie męczy naszych oczu, sprzyja koncentracji i dodaje energii, a przy tym doskonale współgra z różnorodnymi stylami dekoratorskimi. Pastele pięknie odbijają światło i rozjaśniają pomieszczenie, dlatego sprawdzą się także w niewielkich, ciemniejszych wnętrzach, takich jak np. przedpokój. W dużej przestrzeni natomiast będą stanowić wyjątkowe tło dla mebli i akcesoriów. 

Jak wybrać farbę, która zapewni właściwy mikroklimat?

Najlepsze farby do malowania ścian to takie, które pozytywnie wpływają zarówno na estetykę wnętrza, jak i samopoczucie mieszkańców. Dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto zwrócić uwagę nie tylko na kolor i jego intensywność, ale również na właściwości produktu, który zapewni właściwą regulację klimatu we wnętrzu.

– Jeśli chcemy czuć się naprawdę komfortowo w domowej przestrzeni, do malowania ścian i sufitów wybierzmy farby wysoce paroprzepuszczalne, na bazie naturalnych składników, bezzapachowe i wolne od szkodliwych dla zdrowia lotnych związków organicznych (LZO) – podkreśla Tomasz Dzierwa, Product Manager w firmie Baumit i dodaje: Zwróćmy również uwagę na pH farby – odpowiednio wysokie zapewnia ochronę przed rozwojem grzybów-pleśni. Jeśli chcemy mieć pewność, że mamy do czynienia ze zdrowym wykończeniem, spełniającym najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa, szukajmy produktów certyfikowanych przez uznane instytucje badawcze. Na przykład farba Baumit KlimaColor, która posiada międzynarodowy certyfikat natureplus*.

*Certyfikat natureplus przyznawany jest przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Budownictwa produktom o najwyższych standardach jakości i bezpieczeństwa – dla środowiska oraz zdrowia.

Nasyć powietrze dobroczynnymi jonami

Jeśli zastanawiasz się, jaka farba do malowania ścian będzie miała najlepszy wpływ na domową aurę, z najlepszych wyborów (jeśli nie najlepszym) będzie Baumit IonitColor. Farba ta wytwarza w powietrzu naturalne jony, aktywnie poprawiając jego jakość poprzez redukcję drobnego kurzu i pyłków, dzięki czemu jest ona doskonałą propozycją dla alergików.

Przygotuj podłoże pod nową farbę

Już wiesz, jak wybrać farbę do malowania ścian, ale żeby produkt świetnie się prezentował przez wiele lat, silnie i nierównomiernie chłonne podłoża należy zagruntować odpowiednim preparatem (na przykład Baumit EasyPrimer), a także wykonać gładzie. Możemy to zrobić samodzielnie, w ofercie Baumit znajdziemy gotowe masy w wiaderkach, takie jak np. wapienna gładź szpachlowa Baumit KlimaFinish lub regulująca wilgotność masa szpachlowa Baumit IonitFinish.

Sięgając po gotową gładź, pomijamy etap mieszania suchej zaprawy z wodą i nie musimy martwić się nieodpowiednią konsystencją, która może wpłynąć niekorzystnie na finalny efekt naszych prac. Gładzie są od razu gotowe do użycia, a jednocześnie proste w aplikacji, dzięki czemu stanowią doskonałą propozycją dla tych, którzy cenią sobie wygodę i większą wydajność prac. Pozwalają na uzyskanie wysokiej jakości, bardzo gładkich powierzchni. Dodatkowo są bezzapachowe, bezemisyjne i nie zawierają środków konserwujących – zauważa Tomasz Dzierwa.

Szukasz najlepszej farby do malowania ścian?

W domu spędzamy większość naszego życia, dlatego przy aranżacji czy remoncie wnętrz warto wybierać produkty naturalne i ekologiczne, które będą przyjazne i bezpieczne dla zdrowia. Testy przeprowadzone w renomowanym parku badawczym materiałów budowlanych Baumit Viva wykazały, że regulujące mikroklimat wykończenie ścian wewnętrznych to jeden z kluczowych komponentów zdrowego mieszkania. Sięgnij po farby Baumit i ciesz się nową aranżacją pomieszczenia, wspierającą dobre samopoczucie domowników.