Jak zmniejszyć ilość kurzu we własnym domu?

Jak zmniejszyć ilość kurzu we własnym domu?


Dobre samopoczucie w domowym zaciszu stanowi wypadkową wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych, na które możemy nie mieć wpływu. Wśród aspektów, którym należy poświęcić szczególną uwagę, warto wymienić kurz w mieszkaniu, który negatywnie oddziałuje zarówno na zdrowie domowników, jak i estetykę naszych czterech kątów.

Jak zmniejszyć ilość kurzu i zwalczyć uciążliwe alergie?

Kurz to najczęściej mieszanina różnych, bardzo małych fragmentów organicznych i nieorganicznych, która osadza się zarówno na meblach oraz podłogach, jak i w trudno dostępnych zakamarkach. Dominujące składniki kurzu różnią się w zależności od domu – stanowią swoisty zapis historii jego mieszkańców. Wśród najczęściej spotykanych składników kurzu można wymienić przede wszystkim przyniesiony z zewnątrz piasek, włosy, włókna ubrań, sierść zwierząt domowych, pyłki roślin, bakterie, zarodniki pleśni czy ludzki naskórek.

Warto pamiętać, że szkodliwy wpływ kurzu nie ogranicza się do sfery estetycznej. Jest on siedliskiem roztoczy – miniaturowych pajęczaków, których pełne alergenów odchody mogą wywołać alergię na kurz lub spotęgować dolegliwości, związane z już obecnymi uczuleniami. Należą do nich przede wszystkim dokuczliwy kaszel, swędzenie skóry, katar czy duszności. Pochodzące od roztoczy alergeny najbardziej dają się we znaki jesienią i zimą w trakcie sezonu grzewczego – to właśnie wtedy dochodzi do ich rozprzestrzeniania po całym domu.

Który rodzaj ogrzewania sprzyja ograniczeniu ilości kurzu?

Zamontowane w domu ogrzewanie ma istotny wpływ na ruch powietrza i ilość zawartego w nim kurzu. Tradycyjne grzejniki oddają ciepło przede wszystkim przez konwekcję, czyli wymianę powietrza – ciepłe (lżejsze) unosi się i jest zastępowane przez chłodniejsze (opadające). Zjawisko to sprzyja rozprzestrzenianiu kurzu w całym pomieszczeniu.

Osoby walczące z alergią powinny rozważyć inwestycję w ogrzewanie podłogowe, przekazuje ono ciepło do otoczenia dzięki zjawisku promieniowania – ogrzewa nie powietrze, lecz powierzchnię podłogi. Zjawisko konwekcji jest wówczas zauważalnie mniejsze, spada również ilość kurzu w powietrzu. Przy montażu podłogowego polecamy podkłady samopoziomujące z serii Baumit Alpha – fabrycznie przygotowane, bezskurczowe mieszanki do aplikacji ręcznej lub maszynowej.

Jak zmniejszyć ilość kurzu w mieszkaniu na co dzień?

Najskuteczniejszą bronią w walce z kurzem jest regularne sprzątanie i wietrzenie pomieszczeń. Należy rozważyć również zakup oczyszczacza lub nawilżacza powietrza, które przydają się zwłaszcza w zimnych miesiącach. Warto zastanowić się także nad ponowną aranżacją wnętrza domu, która wyeliminowałaby część naturalnych źródeł zanieczyszczeń i siedlisk dla roztoczy. Należą do nich przede wszystkim dywany oraz szereg ozdób, na których zbiera się kurz.

Osoby, które od lat mierzą się z dolegliwościami alergii, zapewne docenią możliwość zadbania o ograniczenie ilości drobnego kurzu i pyłków już na etapie prac wykończeniowych lub remontu. Opracowana przez nas linia produktów Baumit Ionit składa się z mas szpachlowych oraz farby, które poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach oraz regulują poziom wilgotności. Dzięki czemu zawdzięczają one swoje prozdrowotne działanie?

Jak zmniejszyć ilość kurzu w domu przy pomocy jonów?

Przeprowadzone badania wykazały, że sojusznikiem w walce z unoszącymi się w powietrzu drobnym kurzem i pyłkami są jony, które oddziałują na nie niczym naturalny magnes. Cząsteczki te wiążą zanieczyszczenia w większe grupy, przez co zwiększają ich ciężar - dzięki temu szybciej opadają na podłogę, z której bez trudu można je uprzątnąć.

Warto podkreślić, że korzystne oddziaływanie jonów udało się nam potwierdzić w praktyce. W przeprowadzonych przez Baumit badaniach przeanalizowaliśmy stężenie pyłków brzozy w dwóch wnętrzach. Jedno z nich pokryte było zwykłą farbą, w drugim wykorzystaliśmy produkty z rodziny Baumit Ionit. Pomiary potwierdziły skuteczność rozwiązania wytwarzającego jony w powietrzu – aż 90% pyłków brzozy uległo wiązaniu i opadło już w 30 minut od rozpoczęcia testu.

Postaw na serię Baumit Ionit

Męczą Cię problemy zdrowotne wywołane alergią? Chciałbyś ograniczyć ilość kurzu w powietrzu? Postaw na produkty z serii Baumit Ionit – kluczowy element zdrowego mieszkania, które pomogą Ci ograniczyć występowanie czynników alergicznych. Poznaj charakterystykę naszych produktów i dowiedz się jak zmniejszyć ilość kurzu i poprawić swoje samopoczucie.