Tynki wewnętrzne. 4 cechy, które czynią z nich superbohaterów domu

rozprowadzenie narzuconego tynku łatą


Odkryj, jak stoją na straży bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia mieszkańców domu.

Nie tylko wygląd się liczy. Tynki wewnętrzne i ich znaczenie

Tynkowanie ścian jest konieczne przy każdej budowie czy remoncie domu lub mieszkania. Tynk, zwany także wyprawą tynkarską, jest zaprawą, która zabezpiecza i wyrównuje ściany i stropy wewnątrz pomieszczeń. Może być samodzielnym wykończeniem, lub - znacznie częściej - podkładem dla bardziej atrakcyjnej wizualnie warstwy (płytek, farby, tapety, itp.). I choć podczas projektowania przestrzeni skupiamy się właśnie na walorach estetycznych, warto docenić także zalety cichego, pozostającego w cieniu superbohatera: tynku wewnętrznego.

Tynki wewnętrzne akumulują ciepło

Znaczna masa tynków nadaje im właściwości akumulacyjne: to oznacza, że warstwa tynku może pochłaniać (gdy w pomieszczeniu jest wysoka temperatura), a następnie oddawać ciepło do otoczenia (gdy robi się chłodniej). To wspomaga energooszczędność całego systemu grzewczego domu, a latem chroni wnętrze domu przed upalnym powietrzem z zewnątrz. Stabilizacja temperatury poprzez tynkowanie ścian, zapewnia korzystny mikroklimat. Potwierdzają to badania przeprowadzone w Baumit VIVA Park, w którym testujemy produkty Baumit pod kątem ich wpływu na życie użytkowników.

Tynki wewnętrzne poprawiają akustykę

Tynkowanie ścian to także sposób na tłumienie ostrych, nieprzyjemnych, dudniących dźwięków, które pojawiają się zazwyczaj w pomieszczeniach urządzonych w stylu minimalistycznym. Nasi eksperci z Baumit Viva Park podkreślają, że im grubsze i cięższe warstwy tynku, tym korzystniej dla akustyki pomieszczenia. Uwaga, jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnego pogłosu w mieszkaniu, zrezygnuj z suchych tynków w postaci płyt gipsowo-kartonowych.

Tynki mineralne wspierają Twoje dobre samopoczucie

Tynki mineralne to produkty na bardzo wysokim współczynniku paroprzepuszczalności. To oznacza, że ściana pokryta warstwą takiego materiały może swobodnie „oddychać”, czyli przepuszczać powietrze. To minimalizuje ryzyko powstawania pleśni i grzybów, jest więc dużą zaletą dla osób borykających się z problemem alergii. Najlepsze tynki mineralne o wysokim współczynniku pH, które sprzyjają regulacji wilgotności w powietrzu to te wyprodukowane na bazie spoiwa wapiennego. – Mają świetne właściwości sorpcyjne, pochłaniają nadmiar pary wodnej i stopniowo uwalniają ją, gdy w pomieszczeniu robi się za sucho. Tworzą w ten sposób przyjazny dla zdrowia mieszkańców, naturalny mikroklimat. Bez szkodliwych substancji, bez chemicznych zapachów i nie przyciągając kurzu – podkreśla Tomasz Dzierwa ekspert z firmy Baumit.

Prawdziwa supermoc tynków wewnętrznych

Ostatnia zaleta jednoznacznie stawia tynk wewnętrzny w roli superbohatera domu. Mało kto zdaje sobie bowiem sprawę, że warstwa dobrej zaprawy chroni elementy budowy przez uszkodzeniami, w tym bardzo groźnymi. Ściany pokryte tynkiem wewnętrznym znacznie dłużej opierają się np. rozprzestrzeniającemu się ogniowi. Zaledwie 2-centymetrowa warstwa, opóźnia działanie ognia o około 20 minut. W razie pożaru te minuty są niezwykle cenne.

Jeśli jesteś ciekawy, jakie jeszcze badania przeprowadzono w Baumit VIVA Research Park i do jakich wniosków one doprowadziły, koniecznie odwiedź stronę: https://healthyliving.baumit.com/pl/vivapark/.