Tynkowanie ścian wewnętrznych to integralny element budowy lub gruntownego remontu domu. Od tego etapu zależy ostateczny efekt przeprowadzonych prac wykończeniowych i dekoracyjnych, ich trwałość, a nawet jakość powietrza i bezpieczeństwo mieszkańców. Warto więc podejść do niego profesjonalnie. Żeby mieć pewność co do jakości naszych działań, należy odpowiedzieć na dwa kluczowe pytania: w jakich warunkach najlepiej kłaść tynk oraz jaki tynk wybrać?
Pytanie nr 1. Kiedy kłaść tynk?
O warunki wymagane do rozpoczęcia tynkowania ścian zapytaliśmy Tomasza Jarzynę, Product Managera w Baumit. Ekspert podkreślił przede wszystkim rolę temperatury powietrza w pomieszczeniu: – Podczas prac z użyciem tynku oraz później, gdy materiał wiąże powinno być co najmniej +5 stopni Celsjusza. W chłodniejszym otoczeniu nie należy prowadzić prac tynkarskich, ponieważ efekt finalny będzie zagrożony utratą właściwości mechanicznych tynku: może się on kruszyć i osypywać – mówi Tomasz Jarzyna.
Nie tylko zbyt niskie temperatury są zagrożeniem dla jakości wykończenia. – W wysokich temperaturach, powyżej 25 stopni Celsjusza, woda będąca istotnym składnikiem zaprawy tynkarskiej, odparowuje zbyt szybko. Materiał nie zwiąże poprawnie finalnie się odspajać, pękać i być mniej odporny na zarysowania – podpowiada ekspert Baumit.
Podsumowując, najlepsze warunki dla tynkowania ścian wewnętrznych to wiosenne ciepłe dni lub pogodna, wczesna jesień. W przypadku nowej budowy warto dodatkowo pamiętać o dynamice wybudowanych murów. – Świeża budowla pracuje, kurczy się, osiada. Tynkowanie ścian wewnętrznych najlepiej więc zaplanować na 3-4 miesiące po zakończeniu stawiania murów. Warto też zadbać o wcześniejszą instalację okien i drzwi aby podczas uniknąć przeciągów podczas realizacji prac tynkarskich. Świeżo wykonane tynki będą oddawały do powietrza dużą część wilgoci technologicznej, dlatego po ich wykonaniu należy zadbać o wietrzenie pomieszczeń – zaleca Tomasz Jarzyna.
Pytanie nr 2. Jaki tynk wybrać?
Który tynk jest lepszy: cementowo-wapienny czy gipsowy? To pytanie zadaje nam większość klientów. By na nie odpowiedzieć, przyjrzyjmy się parametrom obu materiałów.
Są uniwersalne i wytrzymałe.
Są dobre nie tylko do suchych, ale też mokrych pomieszczeń (pralnia, kuchnia łazienka).
Są dobre do pomieszczeń, w których może dojść do uszkodzenia mechanicznego ściany (garaż, warsztat, przedpokój, piwnica).
Są świetną bazą pod płytki ceramiczne czy gładzie.
- Mogą stanowić samodzielne wykończenie ściany.
- Bardzo dobrze, lepiej niż tynki gipsowe, regulują wilgotność powietrza, akumulując nadmiar wilgoci z pomieszczenia i oddając ją do pomieszczenia kiedy jest zbyt sucho.
Tynki gipsowe
- Można stosować w suchych pomieszczeniach, w których wilgotność nie przekracza 70% (dopuszcza się również np. w łazience, gdzie zaleca się wykonanie izolacji przeciwwilgociowej w strefach narażonych na ciągły kontakt z wodą).
- Nie są odporne na zalanie.
- Są szybsze i łatwiejsze do położenia. Tynkarze to cenią.
Są bardziej gładkie – dzięki temu mogą stanowić samodzielny podkład pod farbę (bez gładzi).
Są przyjemne w dotyku i estetycznie wyglądają. Pomieszczenia wykończone tynkiem gipsowym sprawiają wrażenie przytulnych i ciepłych.
Niestety, wpływają na korozję elementów metalowych, z którymi bezpośrednio się stykają. Dlatego wszelkie wkręty, zdobienia czy zbrojenia należy dodatkowo zabezpieczyć antykorozyjnie.
Pytanie 3. Po jakim czasie można tynkować ściany?
Zgodnie z opinią eksperta naszej marki, tynkowanie ścian wewnętrznych zaleca się rozpocząć po 3-6 miesiącach od zakończenia prac murarskich. Jest to czas potrzebny, aby nowo wybudowany budynek osiągnął stabilność i osiadł.
Zastanawiając się, po jakim czasie można tynkować ściany, pamiętajmy również o uwzględnieniu warunków atmosferycznych oraz typu budowy. Aby uniknąć problemów związanych z nierównomiernym wysychaniem tynku oraz jego pękaniem, tynkowanie ścian najlepiej przeprowadzać w sugerowanym powyżej zakresie temperatur (pomiędzy 5°C a 25°C). Pamiętajmy również, że w przypadku zastosowania tynków gipsowych, wilgotność powietrza wewnątrz pomieszczeń nie powinna przekraczać 70%.
Pytanie 4. Najpierw tynki czy wylewki?
Najpierw tynki czy wylewki? Pytanie to nurtuje wielu niedoświadczonych majsterkowiczów. W kwestii kolejności wykonywania prac wykończeniowych, zawsze warto zacząć od tynkowania ścian wewnętrznych przed wykonaniem wylewek podłogowymi. Tynki wewnętrzne powinny być wykonane poniżej poziomu wylewek. Układanie wylewek podłogowych przed tynkowaniem ścian jest niewskazane, ponieważ wylewki powinny mieć wykonaną dylatację obwodową i funkcjonować niezależnie od otynkowanych ścian pomieszczeń.
Pamiętajmy również, że po zakończeniu procesu tynkowania ścian, należy zastosować odpowiednią przerwę technologiczną, która pozwoli na prawidłowe związanie i wyschnięcie tynków. Zachowanie właściwych środków ostrożności pozwoli nam bezpiecznie przystąpić do kolejnych etapów prac, takich jak układanie podłóg.
Tynk regulujący klimat pomieszczeń – najzdrowsze rozwiązanie
W przypadku, gdy z ust Klientów padają pytania o najbardziej ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia tynki, zawsze polecamy oparty o naturalne składniki, hydraulicznie wiążący, mineralny tynk wewnętrzny (np. tynk Baumit KlimaWhite). To oddychająca zaprawa, która pochłania wilgoć gdy w pomieszczeniu jest jej za dużo i oddaje, gdy wewnątrz robi się zbyt sucho. Pomaga więc utrzymać optymalny mikroklimat, co pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców. Dodatkowo jest produktem naturalnym opartym na spoiwie wapiennym i redukuje ryzyko wystąpienia alergii: świetnie sprawdzi się w sypialni, pokoju dziecięcym, salonie czy innym pomieszczeniu, w którym spędza się relatywnie najwięcej czasu.
Jeśli planujesz prace wykończeniowe i chcesz wybrać idealny tynk dla swojego mieszkania, zapoznaj się z naszą ofertą na stronie www lub skontaktuj się z naszymi ekspertami. Chętnie podpowiedzą Ci, jaka mieszanka będzie dla Ciebie najlepsza.