Czy gładkie ściany mogą wspierać regulację mikroklimatu?

Czy gładkie ściany mogą wspierać regulację mikroklimatu?


Wykończone na gładko i pomalowane na wybrany kolor ściany to zdecydowanie najczęściej spotykany typ ich domowej aranżacji. Należy jednak pamiętać, że dobór odpowiedniej farby to nie wszystko – równie istotną rolę odgrywa właściwa masa szpachlowa. Warto upewnić się, że wybrana gładź na ścianach będzie wyróżniać się zarówno nienaganną jakością, jak i pozytywnym wpływem na samopoczucie domowników i panujący mikroklimat.

Dlaczego warto zadbać o gładkie ściany w naszym domu?

Niektóre szacunki mówią, że w zamkniętych pomieszczeniach spędzamy do 90% naszego czasu. Postęp w dziedzinie budownictwa sprawił, że wznoszone obecnie budynki są coraz bardziej szczelne. Właściwość ta, choć pożądana m.in. z perspektywy rachunków za ogrzewanie, nie odznacza się pozytywnym wpływem na nasze samopoczucie. Szukając optymalnego wyjścia z tego impasu, warto rozważyć wybór Baumit IonitFinish – to gładź regulująca mikroklimat, która zapewnia odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Baumit IonitFinish wspiera zdrowie mieszkańców

Baumit IonitFinish to nowoczesna mieszanka minerałów, wapna, wody, która została wzbogacona o innowacyjne dodatki. Decydując się na tego rodzaju gładź na ścianach, zyskamy solidną i gładką powierzchnię pod malowanie, dla której regulacja wilgotności w pomieszczeniach nie stanowi żadnego problemu – zapewnia ona bardzo dobrą dyfuzję pary wodnej, dzięki której ściana może „oddychać”. Co więcej, gładź regulująca mikroklimat gromadzi nadmiar wilgoci, którą oddaje do powietrza w razie jej niedoborów.

Gładkie ściany, pokryte masą szpachlową Baumit IonitFinish, zapewniają wilgotność na optymalnym dla ludzi poziomie pomiędzy 40 a 60%. Regulacja wilgotności jest niezwykle istotna – jej zbyt wysoki poziom, spowodowany przez gotowanie, pranie i kąpiele, sprzyja pojawianiu się rozmaitych problemów zdrowotnych oraz powstawaniu grzybów-pleśni. Zbyt suche powietrze może przyczynić się z kolei do infekcji dróg oddechowych. Decydując się na gładź na ścianach IonitFinish, dbamy o jej zrównoważony pułap.

Regulacja mikroklimatu to nie wszystko

Omawiając zalety Baumit IonitFinish, nie sposób pominąć jego właściwości fizycznych. To gładź regulująca klimat, którą można stosować zarówno przy pracach budowlanych, jak i remontowych. Cechuje się dobrymi właściwościami użytkowymi i roboczymi, dzięki czemu z powodzeniem stosuje się ją przy wypełnianiu spoin oraz szpachlowaniu na gładko powierzchni z płyt g-k, mineralnych tynków wewnętrznych czy betonu.

Wybór tego produktu powinny rozważyć osoby, którym zależy na wysokim stopniu gładkości i bieli, idącej w parze z nienaganną estetyką i trwałością. Kremowa konsystencja i wyjątkowa formuła sprawiają, że Baumit IonitFinish jest łatwa w aplikacji i gotowa do użycia zaraz po otwarciu opakowania.

Zdrowa gładź na ścianach to nie wszystko

Warto podkreślić, że wybór odpowiedniej masy szpachlowej to dopiero pierwszy z dwóch kroków, które przybliżą nas do uzyskania pomieszczeń o przyjaznym mikroklimacie. Drugim etapem jest aplikacja farby mineralnej Baumit IonitColor, która wytwarza w powietrzu naturalne jony, oczyszczające je z drobnego kurzu oraz pyłków. Gładkie ściany, wykończone przy pomocy produktów z serii Ionit, redukują również 60% wydzielanych podczas oddychania czy mówienia aerozole, stanowiących nośnik wirusów.

Połączenie obu produktów Baumit Ionit prowadzi do wyraźnego wzrostu jakości powietrza w naszych domach i pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Ich skuteczność została potwierdzona niezależnymi badaniami – zarówno farba Baumit IonitColor, jak i masa szpachlowa Baumit IonitFinish zostały nagrodzone znakiem jakości natureplus®. Symbol ten przyznaje się wyłącznie tym produktom, których parametry spełniają ścisłe wymagania względem ochrony zdrowia mieszkańców, założeń zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska.