Grzyb w mieszkaniu – przyczyny, skutki, metody przeciwdziałania

Grzybom, w tym pleśniom, na ściany wstęp wzbroniony!


Grzyby-pleśnie atakują ściany i sufity w okresie, w którym rzadziej wietrzymy mieszkanie, nie dopuszczając tym samym do wymiany wilgotnego powietrza na świeże. Jak reagować na rozkwitający grzyb na ścianie? Przyczyny takiej sytuacji mogą być różne – najważniejszym działaniem, jakie należy podjąć, jest szybkie rozpoznanie i wyeliminowanie czynników sprzyjających ich rozwojowi.

Grzyb-pleśń na ścianie – przyczyny występowania

Grzyby-pleśnie rozwijają się najczęściej w pomieszczeniach narażonych na nadmierną wilgotność, takich jak kuchnia i łazienka. Warto pamiętać jednak, że mogą pojawić się one również w salonie czy sypialni. Obecność wykwitów nie ogranicza się wyłącznie do starego bądź nowego budownictwa – mogą one zaatakować każde mieszkanie o niewłaściwej wentylacji czy izolacji.

Zarodniki grzybów-pleśni są obecne w każdym domu i mieszkaniu. Jednakże, nie są one w stanie rozwinąć się w niekorzystnych dla siebie warunkach. Wysoka wilgotność to bez wątpienia najważniejszy czynnik sprzyjający ich gwałtownemu rozwojowi. W momencie, w którym para wodna nie zostaje wchłonięta przez powietrze w mieszkaniu, zaczyna ona osadzać się na ścianach, sufitach i innych zakątkach pomieszczeń. Dlaczego tak ważnym jest, aby zatrzymać rozwijający się grzyb w mieszkaniu? Przyczyny wielu problemów zdrowotnych znajdują swój początek właśnie w tego typu wykwitach.

Obecność grzybów-pleśni szkodzi naszemu zdrowiu

Występowanie grzyba-pleśni przekłada się nie tylko na nieestetyczny wygląd ścian i sufitów. Wykwity te stanowią również zagrożenie dla zdrowia domowników, zaburzając zdrowy mikroklimat mieszkania, będąc tym samym jednym z największych źródeł skażenia powietrza. Jednym z pierwszych symptomów rozwijającego się grzyba-pleśni jest nieprzyjemny zapach. Obecność zarodników we wdychanym powietrzu sprzyja występowaniu wielu groźnych i uciążliwych objawów, takich jak:

  • chroniczny kaszel,

  • ataki astmy,

  • nawracające zapalenia zatok i spojówek,

  • bóle stawowe,

  • szereg innych dolegliwości.

Grzyb w mieszkaniu – przyczyny można zwalczać podczas budowy lub remontu

Prawdopodobieństwo wystąpienia grzybów-pleśni można znacznie ograniczyć już w trakcie budowy bądź generalnego remontu. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest stosowanie odpowiednich materiałów budowlanych i systemów ocieplania, które pomogą utrzymać optymalny mikroklimat w całym domu.

Czy zaobserwowałeś w swoim domu pleśń na ścianie? Przyczyny takiego stanu to m.in. niewłaściwa temperatura powierzchni izolowanych ścian wewnętrznych. Powinna ona wynosić pomiędzy 17 a 19°C – utrzymanie temperatury w powyższym przedziale pozwala uniknąć zjawiska kondensacji. Wilgoć nie zacznie gromadzić się na ścianach pomieszczeń, dzięki czemu grzyby, w tym pleśnie, nie będą posiadać optymalnych warunków do życia. Sprawdź, w jaki jeszcze sposób można wyeliminować wilgoć w domu.

Mostki termiczne a grzyb na ścianie – przyczyny powstawania wykwitów

Jednym z kluczowych czynników jest również wyeliminowanie (bądź uniemożliwienie pojawienia się) tzw. mostków termicznych, które pojawiają się wskutek zróżnicowanego przewodnictwa cieplnego poszczególnych materiałów budowlanych lub błędów architektonicznych czy wykonawczych.

Ich obecność jest niepożądana z co najmniej dwóch powodów: przyczyniają się do wzrostu wydatków na ogrzewanie i prowadzą do powstania wykwitów wskutek niższej temperatury ścian wewnętrznych. Warto pamiętać także, że niewłaściwa kondensacja sprzyja gromadzeniu się wody, co może wywołać uszkodzenia budynku na poziomie strukturalnym.

Zadbaj o dobór właściwych materiałów budowlanych

Aby ochronić ściany i sufity przed wystąpieniem grzybów-pleśni, należy pamiętać o stosowaniu materiałów wysoce paroprzepuszczalnych, które będą pozytywnie oddziaływać na domowy mikroklimat i poprawią współczynniki rekuperacji, czyli odzysku energii cieplnej.

Produktami, które spełniają powyższe założenia, są tynki i gładzie wapienne z rodziny Baumit Klima. Dzięki wysokiej zawartości wapna cechują się one naturalną zdolnością do pochłaniania pary wodnej oraz odparowywania jej, gdy poziom wilgotności w powietrzu jest zbyt niski. Stabilny mikroklimat oraz wysoki współczynnik pH to czynniki, które zmniejszają ryzyko pojawienia się grzybów. Warto pamiętać również o doborze odpowiedniej farby do ścian – powinna ona cechować się wysokim odczynem alkalicznym oraz wysoką paroprzepuszczalnością.

Postaw na zdrowy mikroklimat

Dom jest miejscem, w którym spędzamy znaczną część swojego życia. Warto zadbać, aby materiały użyte podczas budowy charakteryzowały się pozytywnym wpływem na nasze zdrowie. Zadbanie o właściwą termoizolację oraz ściany regulujące klimat to jednak nie wszystko.

Równie istotna jest właściwa wentylacja i regularne wietrzenie wnętrz. Spełnienie tych warunków pozwoli uniknąć pojawienia się grzybów-pleśni, dzięki którym wszyscy domownicy będą mogli cieszyć się życiem w zdrowym i przyjaznym mikroklimacie.