Jak walczyć z alergią? Materiały wykończeniowe a nasze zdrowie

Lotne związki organiczne mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie i powodować reakcje alergicznie | Fot. Baumit


Nadmierna wrażliwość na kontakt z alergenami stała się chorobą cywilizacyjną. Szacuje się, że za 15 lat alergikiem może być co drugi mieszkaniec Starego Kontynentu. Według programu Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce około 40% Polaków żyje z objawami chorób alergicznych. Okazuje się, że przyczyną symptomów mogą być materiały wykończeniowe użyte w domu. Dlatego, jeśli zależy nam na dobrym samopoczuciu, powinniśmy postawić na zdrowe materiały budowalne.

Główne przyczyny objawów

Schemat BaumitJak walczyć z alergią? – to pytanie często kierowane jest do ekspertów. Jednak, aby poznać skuteczne sposoby na zapobieganie objawom, trzeba znaleźć ich przyczynę. Najczęstszymi przyczynami złego samopoczucia są roztocza i grzyby. Można bronić się przed negatywnym wpływem tych czynników poprzez dbanie o czystość i wilgotność powietrza. Sprawna wentylacja i odpowiednie tynki wapienne oraz gładzie wapienne wspierają utrzymanie właściwego nawilżenia powietrza.

Alergie mogą powodować również substancje chemiczne zawarte w środkach czystości oraz surowcach wykorzystywanych do wykończenia mieszkania. Możemy walczyć z nadwrażliwością na te substancje używając naturalnych detergentów oraz wybierając zdrowe materiały budowalne, do których zaliczamy między innymi farby dla alergików.

Jak walczyć z alergią? Ograniczyć LZO

Zagrożeniem dla zdrowia są również lotne związki organiczne zwane LZO (z ang. VOC). W sumie to ponad 200 substancji chemicznych. Najważniejsze z nich to formaldehyd, węglowodory alifatyczne, fenole i dwutlenek siarki. Wydzielają je niektóre materiały stosowane do wykańczania mieszkań np. farby, kleje, zaprawy. Innymi producentami tych związków są wykładziny, meble, odświeżacze powietrza.

LZO są groźne dla zdrowia, gdyż poza alergiami powodują także kłopoty ze snem, bóle głowy oraz wykazują działania rakotwórcze. Dlatego polskie prawo określa normy ich emisji. Maksymalna zawartość tych związków w farbach i lakierach to 30 g/l. Jak walczyć z alergią spowodowaną tymi substancjami? Warto podczas urządzania mieszkania pamiętać, że zdrowe materiały budowlane powinny charakteryzować się zmniejszoną zawartością LZO – najlepiej zbliżoną do zera.

Jak walczyć z alergią? Postaw na odpowiednie materiały

Tynki wapienne to jeden z tych materiałów do wykończenia wnętrz, który ma ogromy wpływ na nasze samopoczucie. To on reguluje mikroklimat w domu oraz pozwala ścianom „oddychać”. Minimalizuje także ryzyko pojawienia się grzybów, będących zagrożeniem nie tylko dla alergików.

Naturalny skład i wysoka przepuszczalność to elementy charakteryzujące również gładzie wapienne. Oba produkty firmy Baumit z linii Baumit Klima nie wydzielają szkodliwych związków organicznych. Ponadto absorbują nadmiar wilgoci z pomieszczenia, a ich powłoka nie przyciąga roztoczy. Wyroby te to zdrowe materiały budowalne, które przeciwdziałają rozprzestrzenianiu się alergenów.

Farby dla alergików rozwiązanie zdrowe dla domu

Jeśli mieszkanie ma być bezpieczne dla alergików, to tynki wapienne oraz gładzie powinny być pokryte warstwą produktu wykazującego podobne właściwości. Farby dla alergików nie emitują szkodliwych substancji. Ponadto, podobnie jak gładzie wapienne, umożliwiają one ścianom właściwą przepustowość powietrza.