Sposoby na zdrowy dom. Jak uchronić się przed hałasem z zewnątrz?

dom


Hałas to jedno z największych zagrożeń dla dzisiejszej cywilizacji. Liczba decybeli w miastach i przy ruchliwych ulicach jest nie tylko uciążliwa, ale też wpływa na stopniowe pogarszanie się słuchu u człowieka. Budując dom lub remontując mieszkanie w hałaśliwym otoczeniu można skutecznie bronić się przed głośnymi dźwiękami z zewnątrz.

O sposobach na izolację akustyczną opowiada nasz Product Manager Tomasz Dzierwa.

Budzi niepokój, irytuje, utrudnia komunikację, wypoczynek i realnie zagraża naszemu zdrowiu: hałas. Choć jego odbiór bywa subiektywnym wrażeniem, jego natężenie jest szkodliwe w równym stopniu dla wszystkich. Zajmuje drugie miejsce (za smogiem) na liście najpoważniejszych zagrożeń środowiskowych XXI w. Czy można się przed nim uchronić mieszkając w mieście lub sąsiedztwie silnego źródła dźwięku?

Zdrowy dom: izolacja dźwiękowa przy budowie

O izolacji dźwiękowej warto pomyśleć już na etapie projektowania. – Solidne ściany są naszym największym sprzymierzeńcem w walce z hałasem. Wybierając materiały budowlane o wysokiej masie możemy znacznie zredukować dźwięki i poprawić jakość życia. Potwierdziły to badania, które przeprowadziliśmy w Baumit Viva Research Park razem z niezależnymi ekspertami – mówi Tomasz Dzierwa i dodaje: – Twarde dane wskazują, że budując z betonu, tworzymy dom, w którym hałas będzie w odbiorze o połowę mniejszy, niż w konstrukcjach drewnianych i z płyt gipsowo-kartonowych. Do poprawy izolacyjności akustycznej domu przyczynia się również odpowiednia izolacja ścian.


Zdrowe mieszkanie: tynk wewnętrzny w służbie ciszy

Ostatnim sposobem na zdrowe mieszkanie lub dom jest zastosowanie odpowiedniego tynku wewnętrznego. Można to zrobić już w trakcie użytkowania pomieszczeń, gdy okaże się, że akustyka wewnątrz domu nie spełnia naszych oczekiwań. Podobnie jak w przypadku murów i izolacji, najlepiej wybrać tynk o wysokiej masie. Pozwoli to wytłumić pomieszczenie i zabezpieczyć je przed dźwiękami dochodzącymi zarówno z zewnątrz, jak i ze środka domu.

Budujesz dom w hałaśliwej okolicy? A może chcesz odzyskać ciszę w swoim miejskim apartamencie? Skontaktuj się z ekspertami Baumit, którzy pomogą dobrać materiały budowlane do Twoich potrzeb.