Jury

Nadesłane projekty oceniać będzie 13 członków jury. Wszyscy zwycięzcy zostaną zaprezentowani na gali rozdania nagród w maju 2022 roku.


Guillermo Reynés is the chairman of the Baumit LifeChallenge in Valencia awarding the most beautiful facades of Europe.

Guillermo Reynés Vázquez-Rovira

Spain, Chairman

Guillermo Reynés jest dyrektorem-architektem i założycielem GRAS-Reynés Arquitectos, młodej firmy z dużym rozgłosem w dziedzinie architektury i urbanistyki.
Ukończył architekturę na Uniwersytecie Navarra, a później rozpoczął karierę zawodową współpracując z kilkoma światowej sławy pracowniami architektonicznymi, takimi jak pracownia Carlos Ferrater w Barcelonie czy holenderska pracownia MVRDV w Rotterdamie.
GRAS-REYNÉS ARQUITECTOS rozwija swoją działalność głównie w Hiszpanii, choć z coraz większą obecnością międzynarodową. Jego praca obejmuje różne dziedziny architektury, od budowy mieszkań po tworzenie bloków wielorodzinnych, poprzez hotele, biurowce czy urbanistykę.
W 2008 roku GRAS wygrał międzynarodowy konkurs na nowe Ekomiasto w Montecorvo (Logroño, Hiszpania).  W 2016 roku pracownia została zaproszona do udziału w wystawie „Czas, przestrzeń, istnienie” na 15. Biennale Architektury w Wenecji. Niedawno, w 2018 roku, Guillermo otrzymał nagrodę 40 UNDER 40 Europe Design Award, będąc uznanym za jednego z 40 najlepszych wschodzących architektów w Europie.
Innym ważnym aspektem rozwoju zawodowego Guillermo Reynésa jest jego kariera jako wykładowcy w wielu instytucjach, takich jak między innymi CEU University of Valencia, IAAC (Institute of Advanced Architecture of Barcelona) oraz Architecture League w Nowym Jorku.

Dimitar Ahryanov is a jury member of the Baumit LifeChallenge in Valencia awarding the most beautiful facades of Europe.

Dimitar Ahryanov

Bulgaria

Architekt Dimitar Georgiev Ahryanov urodził się w 1981 roku i dorastał w Plovdiv. W 2000 roku ukończył Akademickie Liceum Matematyczne im. Kirila Popova w Płowdiw. W 2006 roku uzyskał tytuł magistra architektury na Uniwersytecie Architektury, Budownictwa Lądowego i Geodezji w Sofii. 
Praktykę zawodową prowadzi od 2006 roku, gromadząc duże doświadczenie w dziedzinie architektury publicznej, mieszkaniowej i przemysłowej.
W latach 2011-2013 pracował w gminie Plovdiv jako główny architekt dla południowej dzielnicy miasta Plovdiv. W latach 2014-2019 pracował w gminie Karlovo jako Główny Architekt dla miasta Karlovo. Od 2019 roku pełni funkcję Głównego Architekta miasta Płowdiw. W 2020 r. pan Ahryanov ukończył trzyletni kurs studiów w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego oferowany przez Ecole de Chaillot we Francji. Jest żonaty i ma dwoje dzieci.

Michał Baryżewski is a jury member of the Baumit LifeChallenge awarding the most beautiful facades of Europe.

Michał Baryżewski

Poland

Michał Baryżewski jest stypendystą Fulbrighta w USA na California State University w Long Beach, USA, z wieloletnią praktyką architektoniczną w amerykańskich biurach architektonicznych takich jak Killingsworth Brady Associates w Long Beach, John Wolcott Associates w Culver City, California. Współzałożyciel i współwłaściciel biura architektonicznego Arch-Deco w Gdyni w 1990 roku, gdzie powstały projekty realizacji architektonicznych wielokrotnie nagradzanych i publikowanych w kraju i za granicą. Członek SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich) i ZPAP (Związek Polskich Artystów Plastyków). Przez kilka lat pracował w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mistrz Polski w squashu w turnieju Squash Masters Open w 2004 roku (kategoria powyżej 50 lat). Laureat wielu prestiżowych nagród:
 
2013 - Honorowa Nagroda SARP za całokształt twórczości
2007 - Nagroda Ministra Infrastruktury za zrealizowany projekt siedziby Grupy Lotos SA w Gdańsku
2005 - Nagroda Ministra Infrastruktury za zrealizowany projekt zespołu apartamentowego w Juracie
2002 - Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej (nagroda im. Miesa van der Rohe) 
2002 - udział w polskiej wystawie podczas UIA Union internationale des architectes
2000 - nominacja do Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej - Mies van der Rohe Award)
2000 - nagroda Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Budownictwa za budynek mieszkalny w Juracie, Polska

Richard Černý is jury member of the Baumit LifeChallenge awarding the most beautiful facades of Europe.

Richard Černý 

Czechy

inż. arch. Richard Černý (ur. 1974). 1992 - 1999 Studia na VUT (College of Technology) Brno - Kolegium Architektury, 1999 - 2000 LOHAN ASSOCIATES (CHICAGO,USA).

Konkursy, nagrody honorowe: 
1997 Bażanciarnia Zamku Praskiego, 1997 Centrum Skandynawskie w Pradze, 2002 Rekonstrukcja Dolnego Rynku w Opawie i Placu Masaryka w Opawie, 2004 Nowy pasażerski dworzec kolejowy w Brnie, 2008 Centrum handlowe PLAZA Liberec.

Ważniejsze realizacje:
2006 CENTRUM CHODOV - centrum handlowe w Pradze, 2007 Kompleks mieszkaniowy PANORAMA w Libercu, 2008 FORUM Liberec, 2012 Rezydencja LIBEREC, 2016 Hotel górski Kralovka w Janovie nad Nisou, 2018 Rezydencja Masarykova w Libercu.

Samuel Delmas is a jury member of the Baumit LifeChallenge awarding the most beautiful facades of Europe.

Samuel Delmas 

Francja

Samuel Delmas urodził się w 1977 roku w Aurillac we Francji. Studiował architekturę w ENSA Montpellier i na Uniwersytecie Quebec (Kanada). Po ukończeniu studiów w 2001 roku osiadł w Paryżu, gdzie pracował jako kierownik projektu w kilku renomowanych francuskich agencjach architektonicznych. W 2003 roku, w wieku zaledwie 26 lat, założył własną agencję, w której obecnie zatrudnia 23 osoby.
Jego prace są regularnie zauważane i eksponowane, zarówno we Francji, jak i na arenie międzynarodowej. Po zdobyciu nominacji do nagrody "40 Under 40" w konkursie "Europe's Emerging Young Architects" w 2012 roku, przeszedł do zdobycia największej francuskiej nagrody "l'Équerre d'Argent" w 2016 roku. Był także trzykrotnym laureatem "prix du public d'architecture contemporaine" w 2012 roku. Był zaangażowany w liczne równoległe działania: nauczanie architektury na ENSA Montpellier (2004/2010), wybrany członek "Ordre des Architectes Ile-de-France" (2007/2013) i wiceprezes w "Maison de l'Architecture Ile-de-France" (2010/2013).
Celem jego pracy, we wszystkich jego projektach, jest przedstawienie uczucia, wrażliwości i hojności, poprzez przestrzenie i materiały.

Alexander Gutzmer is a jury member of the Baumit LifeChallenge awarding the most beautiful facades of Europe. (Foto: Ulrike Myrzik)

Alexander Gutzmer

Niemcy

Dr Alexander Gutzmer jest autorem i badaczem zajmującym się przede wszystkim architekturą i urbanistyką. Przez dziesięć lat był redaktorem naczelnym niemieckiego magazynu architektonicznego Baumeister. Jako dyrektor redakcyjny wydawnictwa Callwey odpowiadał również za inne tytuły tej firmy, w tym Topos, International Review of Urban Design. Obecnie Alexander jest dyrektorem ds. komunikacji i marketingu w firmie deweloperskiej Euroboden.
Alexander jest również profesorem ds. mediów i komunikacji na Uniwersytecie Quadriga w Berlinie. W 2019 roku wykładał gościnnie na berlińskim Uniwersytecie Humboldta, a w latach 2017-2018 był profesorem gościnnym w meksykańskiej szkole biznesu Tecnológico de Monterrey. 
Jego najnowsza książka "Grenze aller Grenzen" bada krajobraz kulturowy na granicy Meksyku i USA. Publikował również książki o relacjach między markami a miastem w czasach cyfryzacji, czy o architekturze stadionów piłkarskich i lotnisk.  

Photo: Mateja Jordovič Potočnik, Lenka Kavčič is a jury member of the Baumit LifeChallenge awarding the most beautiful facades of Europe.

Lenka Kavčič

Slovenia

Lenka Kavčič jest architektem, mentorem, wykładowcą i orędowniczką architektury wysokiej jakości. Specjalizuje się w innowacyjnym podejściu do interwencji przestrzennych i opowiada się za wyższą kulturą mieszkaniową.
Założyła aFRONT Institute, organizatora Open House Slovenia (OHS). Od dziesięciu lat OHS jest największym festiwalem architektonicznym w Słowenii, zawierającym najważniejszy internetowy przewodnik po współczesnej architekturze słoweńskiej. Festiwal OHS jest laureatem najwyższej nagrody architektonicznej w kraju - Medalu Plečnika.
Lenka Kavčič została również uhonorowana tą samą nagrodą za projekt Architektury Zabawowej, przedstawiającej architekturę dzieciom, oraz złotym medalem BIO 16 - Biennale Wzornictwa Przemysłowego.
Jej misją jest osiągnięcie wyższego poziomu kultury przestrzennej i standardów architektonicznych, ponieważ głęboko wierzy, że przestrzeń powinna być przeznaczona dla ludzi i że tylko poprzez współpracę możemy zachować i stworzyć lepsze przestrzenie dla naszej przyszłości.

Verena Mörkl is a jury member of the Baumit LifeChallenge awarding the most beautiful facades of Europe.

Verena Mörkl

Austria

Verena Moerkl studiowała architekturę na Tech. Wiedeńskiej i ETSA w Barcelonie. W 2003 roku wraz z Christophem Moerklem założyła SUPERBLOCK. W tym samym roku otrzymali oni stypendium Schütte Lihotzky na studia Kat. E (Co-housing in Gründerzeit). W latach 2011/2013 Verena była wykładowcą adiunktem w Instytucie Urbanistyki na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu. Od 2016 roku jest pełnoprawnym członkiem Architectural Advisory Council for Subsidized Housing of the Municipality of Vienna. Od 2012 roku SUPERBLOCK jest jednym z wykonawców "Gebietsbetreuung Stadterneuerung" (Biuro odnowy miejskiej).
SUPERBLOCK pracuje głównie nad projektami dotowanych mieszkań oraz urbanistyką i wygrał różne konkursy projektowe i urbanistyczne w Austrii i Niemczech.

Sebastian Nagy is a jury member of the Baumit LifeChallenge awarding the most beautiful facades of Europe.

Sebastian Nagy

Słowacja

Sebastian Nagy urodził się w 1980 roku, pochodzi z Nitry. Ukończył Architekturę na Słowackim Uniwersytecie Technicznym w Bratysławie, ale duży wpływ na jego twórczość miały studia w Królewskim Instytucie Technologii w Sztokholmie oraz w Instytucie Berlage w Rotterdamie.
Do dziś stworzył kilka niezwykłych projektów i wdrożeń. Jest laureatem międzynarodowego konkursu projektowego Robustness Concrete Design Competition (Szwecja). Do jego zrealizowanych projektów należą na przykład: apartamentowiec TRIANGOLO (Nitra), dom OTIO (Drážovce) i Villa ATRIO (Bratysława). Sebastian Nagy został laureatem prestiżowej nagrody Dušana Jurkoviča za projekt domu mieszkalnego TRIANGOLO (2008), otrzymał nagrodę publiczną CE.ZA.AR za projekt domu OTIO (2011) oraz był dwukrotnie nominowany do nagrody Miesa van der Rohe TRIANGOLO (2009), OTIO (2013).

Sergejs Ņikiforovs is a jury member of the Baumit LifeChallenge awarding the most beautiful facades of Europe.

Sergejs Ņikiforovs 

Łotwa

Ukończył Uniwersytet Techniczny w Rydze w 1979 roku. Od 1992 roku jest współzałożycielem i partnerem ryskiej firmy NAMS architects. Jako szef zespołu realizował różnego rodzaju projekty na terenie całej Łotwy, między innymi: renowacja siedziby Banku Łotwy w Rydze, 2002-2003, budowa Nowego Kościoła Apostolskiego w Rydze, 2000-2004, Centrum Handlowe Jugla w Rydze, Łotwa, 2001-2002, Dom Korporacji Studenckiej Lettgallia w Rydze, 2001-2006, osiedle mieszkaniowe Bisumuiza w Rydze, 2005-2019, remiza strażacka w Cesis, Łotwa, 2011-2014, siedziba Wolnej Szkoły Waldorfskiej i obiekty sportowe w Adazi, Łotwa, 2008-2016 i inne.
Sukcesy w konkursach - jako członek zespołu twórczego, wśród nich - osiedle mieszkaniowe w Liepaja, Łotwa, 1985, renowacja budynku Łotewskiego Urzędu Administracji Państwowej w Rydze, 1994, teren rekreacyjny Lejastiezumi, Łotwa, 1999, osiedle mieszkaniowe Mezaparks w Rydze, Łotwa, 2006, wieża widokowa na szczycie Gaizins - najwyższym szczycie Łotwy, 2012. Jest członkiem Rady Łotewskiego Stowarzyszenia Architektów.

Nevzat Sayın is a jury member of the Baumit LifeChallenge awarding the most beautiful facades of Europe.

Nevzat Sayın

Turcja

Nevzat Sayın urodził się w 1954 roku w Hatay. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych, Wydział Architektury w 1978 roku na Uniwersytecie Ege, gdzie kontynuował studia magisterskie w zakresie budownictwa społecznego. Do 1984 r. kontynuował naukę na studiach podyplomowych w relacji mistrz-uczeń, a po 1986 r. wyjeżdżał w podróże, aby pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności. Od tego czasu kontynuuje praktykę architektoniczną, współpracując z różnymi biurami.
Był nominowany i otrzymał nagrody architektoniczne zarówno w Turcji jak i za granicą. W 2004 roku ukazała się książka Düşler Düşünceler İşler (Dreams, Thoughts, Works), a w 2015 roku A Book About A Building. Oprócz pracy w NSMH, nadal uczy w różnych szkołach architektonicznych w Turcji. Jest członkiem-założycielem i instruktorem studyjnym w programie MArch Program in Architectural Design na Uniwersytecie Bilgi. Szkoły letnie, konferencje, jury i warsztaty dla studentów architektury stanowią ważną część jego zaangażowania w edukację architektoniczną. Jego prace obejmują również teksty, wywiady, wystawy i publikacje na temat architektury.

Ante Vrban is a jury member of the Baumit LifeChallenge awarding the most beautiful facades of Europe.

Ante Vrban

Chorwacja

Ukończył studia w Zagrzebiu na Wydziale Architektury, a pracę rozpoczął w wieku 19 lat. Dziś, mając na koncie ponad 300 zrealizowanych luksusowych projektów na całym świecie, udowodnił, że jest architektem konsekwentnie zdobywającym międzynarodowe nagrody. W 2020 roku jest głównym architektem chorwackiego pawilonu na Expo Dubai, a także kilku innych luksusowych projektów w ciągu najbliższych dwóch lat, które są zarezerwowane z wyprzedzeniem w jego harmonogramie.
Jego projekty znane są z "atmosfery AV", odnoszącej się do światła i refleksów związanych z naturą i otoczeniem. Bardzo mocno zaangażowany na poziomie globalnym w naturalne alternatywne źródła energii, słońce, wiatr..., które włącza do swoich projektów. Jego mottem jest zawsze: "musimy być jednością z naturą i być świadomi zmian klimatycznych na naszej planecie".

Adrian-Emilian Zerva is a jury member of the Baumit LifeChallenge awarding the most beautiful facades of Europe.

Adrian-Emilian Zerva

Romania

Uniwersytet Architektury i Urbanistyki "ION MINCU", Bukareszt, licencja i dyplom magistra architektury i urbanistyki.
 
Doświadczenie zawodowe :
- 2016 Członek jury -Bienale Architektury - UAR - Residential
- 2018 Kurator Bienale Architektury UAR - Residential
- 2019 Członek Jury Annual Competition Architecture OAR Bucharest
- 2019 Członek Jury na Expomondial Dubai 2020 - udział Rumunii
- Współautor ponad 50 zrealizowanych projektów, wśród których znajdują się budynki biurowe, handlowe, domy jednorodzinne
- Członek delegacji UAR w dużym projekcie URBAN CENTERS REABILITATION w Helsinkach, Finlandii, Grecji i Holandii.