Odpowiednia masa samopoziomująca – czym sugerować się przed zakupem?

Odpowiednia masa samopoziomująca – czym sugerować się przed zakupem?


Planujesz wykonanie podłogi i zastanawiasz się, który z obecnych na rynku produktów Baumit najlepiej spełni Twoje oczekiwania? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jakimi parametrami i właściwościami powinna wyróżniać się masa samopoziomująca wysokiej jakości.

Dlaczego solidna masa samopoziomująca jest tak istotna?

Poprawnie wyrównane i wypoziomowane podłoże to jeden z najważniejszych czynników, mających wpływ na ostateczną prezencję wykończonej podłogi. Odpowiednio przygotowane podłoże musi mieć też odpowiednią wytrzymałość i być bezpieczne dla domowników, co przekłada się na trwałość oraz bezproblemową eksploatację zastosowanych materiałów wykończeniowych. Drewniane panele, parkiety i deski nie będą skrzypieć, płytki pękać, a wykładziny nie będą narażone na przetarcia wywołane wadami podłoża.

Właściwie dobrana masa samopoziomująca Baumit pozwala wzmocnić podłoże zarówno w sytuacji, gdy zależy nam na podniesieniu poziomu podłogi, jak i wtedy, gdy chcemy uzyskać jedną wysokość podłoża w każdym pomieszczeniu. Produkty te doskonale sprawdzają się zarówno na remontowanych powierzchniach, jak również na podkładach w nowych budynkach. Niezależnie od tego, czy decydujemy się zaaplikować wylewkę samodzielnie, czy przy pomocy wykwalifikowanych specjalistów, kluczem do osiągnięcia oczekiwanego rezultatu jest dobór odpowiedniego produktu. Czym sugerować się przed zakupem?

Jak ustalić odpowiednią grubość wylewki?

Kluczem do doboru odpowiedniego produktu jest określenie oczekiwanej przez nas grubości warstwy wylewki – proces ten jest kluczowy zarówno podczas wygładzenia pojedynczego pomieszczenia, jak i wyrównania wysokości podłóg w całym domu. Należy mieć na względzie, że każda masa samopoziomująca posiada określony zakres grubości. Jeśli w trakcie prac okaże się, że uzyskanie pożądanego efektu wymaga od nas aplikacji materiału w większej grubości niż sugeruje to producent, niezbędne będzie wykonanie dwóch warstw wylewki, stosując pomiędzy nimi odpowiednią przerwę technologiczną, niezbędną do związania produktu.

Jeśli nie zastosujemy się do zaleceń producenta, nakładając wylewkę w zbyt grubej bądź cienkiej warstwie, masa samopoziomująca może nie osiągnąć optymalnych parametrów. Sytuacja ta może prowadzić do niepożądanych konsekwencji i pojawienia się uszkodzeń, które wpłyną na zastosowane dekoracyjne elementy wykończeniowe.

Jaka jest optymalna wytrzymałość masy samopoziomującej?

Szukając odpowiedniego produktu do zastosowań domowych, warto zdecydować się na podkład o wytrzymałości na ściskanie o wartości ≥ 20 MPa (klasa C20, spełniająca wymogi normy PN-EN 13813:2003). W przypadku obecności ogrzewania podłogowego pamiętajmy również, aby sprawdzić, czy dana masa samopoziomująca cechuje się odpornością na obciążenia termiczne, związane z takimi instalacjami – producenci podają zwykle takie informacje na opakowaniu produktu.

Przeczytaj też nasz artykuł: Wylewka na ogrzewanie podłogowe – czym sugerować się przy wyborze?

Jeśli zależy nam na podwyższonej wytrzymałości podłoża, nieocenionej w przypadku pokrycia podłogi posadzką o wysokich wymaganiach – np. deską podłogową bądź parkietem, warto zdecydować się na wylewkę Baumit Nivello 30 (klasyfikacja CT-C35-F6), która cechuje się wysoką wytrzymałością zarówno na ściskanie (≥ 35 MPa), jak i na zginanie (≥ 6 MPa). Produkt ten może zostać aplikowany na grubość od 2 do 30 mm, co czyni z niego jedną z najbardziej uniwersalnych propozycji, która z powodzeniem sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach suchych (salon, sypialnia, gabinet), jak i narażonych na dużą wilgotność (kuchnie, łazienki, piwnice).

Nie zapomnij o prawidłowym czasie wysychania i wiązania

Standardowa masa samopoziomująca pozwala na ruch pieszy po związaniu zaprawy po ok. 3-6 godzinach od aplikacji. W sytuacji, w której szybkość wykonania prac jest dla nas priorytetowa, warto postawić na produkt o przyspieszonym czasie wiązania. Przykładem takiej wylewki jest Baumit Nivello Quattro (aplikacja w zakresie grubości 1-20 mm, klasa CA-C20-F6), która umożliwia ruch pieszy już po ok. 2-3 godzinach od nałożenia. Przy 3 mm grubości wylewki, montaż posadzki można rozpocząć już po upływie doby.

Miejmy na uwadze, że wysychanie i wiązanie to dwa odmienne procesy. Związanie masy w kontekście podkładów podłogowych związanych z podłożem oznacza możliwość chodzenia po wykonanej już powierzchni. Wysychanie to w uproszczeniu pojęcie, określające przejście ze stanu mokrego w suchy, po którym podkład osiąga właściwą wilgotność, która pozwoli ułożyć okładziny podłogowe. Należy pamiętać, że wilgotność resztkowa musi odpowiadać wymaganiom właściwym dla konkretnego rodzaju posadzki – tłumaczy ekspert Baumit Polska, Tomasz Dzierwa.

Dlaczego warto stawiać na zdrowe produkty?

Warto mieć również na względzie, że wykorzystane podczas remontu czy budowy materiały budowlane mają istotny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach, co przekłada się na nasze dobre samopoczucie i zdrowie. Dodatkową, korzystną właściwością jaką cechują się masy samopoziomujące Baumit, jest ich niska emisyjność.

Aby upewnić się, że zastosowany materiał nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie, warto wybrać produkt posiadający odpowiedni certyfikat, taki jak EMICODE® EC1 PLUS, stanowiący gwarancję bezpieczeństwa zarówno dla ekipy budowlanej, jak i domowników. Materiały, które posiadają to oznaczenie, cechują się najniższą emisją tzw. lotnych związków organicznych (LZO) i spełniają szereg wyśrubowanych norm, nadzorowanych przez niezależne organizacje kontrolne.

Po wyborze odpowiedniej wylewki wystarczy już tylko wykonać ją w poprawny sposób – jak to zrobić? Sprawdź na filmiku poniżej. Z pomocą przyjdzie nam opracowana przez producenta instrukcja oraz informacje zawarte w karcie technicznej danego produktu.