Poznaj 3 metody, które ograniczają przegrzewanie wnętrz latem

Poznaj 3 metody, które ograniczają przegrzewanie wnętrz latem


W jednym z poprzednich artykułów na naszym blogu opisywaliśmy korzyści, jakie zapewnia inwestycja w materiały izolacyjne wysokiej jakości. Warto podkreślić jednak, że gruntowny remont domu to tylko z jedna z metod na upał w mieszkaniu bez pomocy klimatyzacji. Jakie dobre nawyki pomogą nam ograniczyć przegrzewanie wnętrz w letnich miesiącach? Zapraszamy do lektury.

Czy izolacja eliminuje przegrzewanie wnętrz?

Przeprowadzone w Baumit Viva Park badania nie pozostawiają wątpliwości – inwestycja w wysokiej jakości materiały termoizolacyjne to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie upału w domu. Warto podkreślić przy tym, że wykonanie prac ociepleniowych pomaga ograniczyć nie tylko przegrzewanie wnętrz latem, lecz również utratę ciepła w chłodnych miesiącach – to inwestycja, która generuje oszczędności przez cały rok kalendarzowy.

Przeczytaj nasz artykuł: Dlaczego warto ocieplić dom?

Skuteczność poprawnie wykonanego ocieplenia potwierdził jeden z testów w Baumit Viva Park, który został przeprowadzony przy temperaturze zewnętrznej rzędu 36°C. Badacze zestawili ze sobą dwa domy z cegły o grubości 25 cm i betonu – w docieplonym domu temperatura wewnątrz znajdowała się w przedziale 24-27°C, pomimo ekspozycji na stronę południową i braku rolet okiennych. W drugim, pozbawionym ocieplenia domu, przy takim samych warunkach atmosferycznych zaobserwowano aż 30°C!

Przegrzewanie wnętrz szkodzi naszemu zdrowiu


Korzyści finansowe, płynące z inwestycji w materiały ociepleniowe, są niezaprzeczalne. Warto pamiętać jednak, że przegrzewanie wnętrz i upał w domu to zjawisko, które oddziałuje negatywnie nie tylko na nasz portfel, lecz przede wszystkim na samopoczucie. Kolejne lata przynoszą nam coraz wyższe rekordy temperatury i częstsze pojawianie się długich fal ukropu. 

Upał w mieszkaniu źle wpływa na nasze samopoczucie – wysokie temperatury sprzyjają niedotlenieniu organizmu, co prowadzi do bólu oraz zawrotów głowy, możemy również skarżyć się na senność i zmęczenie. W gorące dni dostrzegamy zaburzenia naszej koncentracji i spadek energii, łatwiej wpadamy w rozdrażnienie i miewamy problemy ze snem. Na szczęście, jesteśmy w stanie ograniczyć negatywne skutki, jakie niesie ze sobą przegrzewanie wnętrz. Poniżej przedstawiamy cztery sprawdzone sposoby na poprawę samopoczucia, które wyraźnie pogarsza przegrzewanie wnętrz.

1. Częste wietrzenie pomieszczeń

Regularnie wietrzenie domu stanowi bardzo skuteczne remedium na przegrzewanie wnętrz. Należy przy tym pamiętać, że procesu tego nie powinniśmy ograniczać wyłącznie do letnich miesięcy – całoroczna wymiana powietrza pozwala ograniczyć występowanie kurzu, roztoczy, dwutlenku węgla, bakterii oraz lotnych związków organicznych, które są emitowane m.in. przez znajdujący się na meblach lakier.

2. Odłączenie od prądu nieużywanych urządzeń

Odpięcie od kontaktu niewykorzystywanych urządzeń elektrycznych pozwala ograniczyć emitowane przez nie ciepło. Warto pamiętać, że urządzenia te pobierają energię również w trybie stand-by – wyłączenie nieużywanego obecnie sprzętu pozwala nam oszczędzać pieniądze i ograniczyć upał w domu.

3. Montaż rolet

Jednym ze sposobów na przegrzewanie wnętrz jest instalacja rolet, które ograniczają skalę upału w mieszkaniu poprzez ograniczenie napływu światła słonecznego. Najwyższą skutecznością zapewniają rolety zewnętrzne. Jeśli nie mamy możliwości montażu tego typu konstrukcji, pomocne mogą być rolety wewnętrzne oraz jasne i grube zasłony, które pomogą odbijać światło słoneczne.

4. Regularne nawadnianie organizmu

W trakcie gorących dni szczególnie istotne jest, aby często uzupełniać utracone płyny. Jeśli upał w domu nie pozwala nam spać, warto wypić przed snem szklankę mleka ze szczyptą cynamonu – napój ten pomoże nam uzupełnić stracone minerały i wesprzeć produkcję melatoniny, czyli hormonu snu. Pomocna może okazać się również niegromadząca ciepła pościel, która powinna być lekka i cienka.

Ogranicz przegrzewanie wnętrz z produktami Baumit


Opisane powyżej sposoby na upał w domu pomagają przeciwdziałać skutkom, a nie przyczynom. Chcąc wyeliminować nadmierne przegrzewanie wnętrz, warto zainwestować w wysokiej jakości izolację, która podniesie nasz komfort życia zarówno latem, jak i zimą. Nie zwlekaj – już dziś zapoznaj się z gamą produktów Baumit i zobacz, co zyskasz dzięki inwestycji w nowoczesny system ocieplenia.