Jak walczyć z upałem w domowym zaciszu?

Jak walczyć z upałem w domowym zaciszu?


Przez wzrost temperatur w okresie letnim coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji. Istnieją jednak inne, bardziej ekologiczne rozwiązania, które nie powodują wzrostu rachunków za energię elektryczną. Jednym z nich jest termoizolacja ścian. Dlaczego warto przeprowadzić ten proces?

Koszty chłodzenia mieszkania nieustannie rosną

Globalne zmiany klimatu wywierają znaczący wpływ na zużycie energii. Obecnie wykorzystywana jest ona częściej do chłodzenia niż do ogrzania budynków. Liczba gorących dni w roku rośnie, również w Polsce. Wydłużające się fale upałów to niemal pewny scenariusz klimatyczny dla naszego kraju. Coraz więcej osób zastanawia się jak przetrwać ten trudny okres. Choć w wielu miejscach publicznych zamontowana jest klimatyzacja, pozostaje pytanie – jak chronić dom przed upałem, nie ponosząc wysokich kosztów? Co zrobić, aby nie ucierpiało na tym środowisko?

O kwestii utrzymania optymalnej temperatury wewnątrz domu warto pomyśleć jak najwcześniej – najlepiej na etapie jego budowy. Dobrą okazją do wprowadzenia zmian może być również remont. Wybór odpowiednich produktów, takich jak tynki wewnętrzne czy system ocieplenia domu, może w znacznym stopniu podnieść komfort życia mieszkańców. Decyzja ta wpływa również na obniżenie rachunków, ponoszonych na ogrzewanie w zimie, czy działanie klimatyzacji w okresie letnim.

Ocieplanie ścian – remedium na wysokie temperatury we wnętrzach

Termoizolacja ścian to rozwiązanie polecane najczęściej osobom, które chcą ocieplić wnętrze. Nie wszyscy jednak wiedzą, że równie skutecznie funkcjonuje podczas upałów, kiedy mieszkańcom zależy na ochłodzeniu i utrzymaniu przyjemnej temperatury. Badania przeprowadzone przez Baumit we współpracy z ekspertami w centrum badawczym Viva Park dowodzą, że nawet podczas intensywnych upałów (pow. 30°C) w domach z termoizolacją temperatura sięgała ok. 25°C. Dla porównania, w budynkach nieocieplonych temperatura była aż o 5°C wyższa.

Ocieplenie ścian to nie tylko wzrost komfortu życia – to także ogromna zmiana w rachunkach. Aby utrzymać we wnętrzu temperaturę ok. 21°C w domu z termoizolacją (współczynnik przenikania ciepła U = 0,15 W/m²K) zużywa się do 60% energii mniej, niż w przypadku domów nieocieplonych. Generuje to zauważalne w skali roku oszczędności.

Ocieplenie domu – na co zwrócić uwagę?

Jak chronić dom przed upałem? Oprócz samej termoizolacji ważna jest również odpowiednia konstrukcja i masa ścian, w których gromadzi się ciepło. Murowane przegrody magazynują je wewnątrz i usuwają podczas chłodniejszych wieczorów. Zapewnia to stabilizację temperatury wewnętrznej i gwarantuje komfortowe warunki do życia w lecie. Warto pamiętać, że im bardziej masywna jest konstrukcja ścian, tym niższe będą temperatury w pomieszczeniach.

Jeśli zależy Ci na stworzeniu przyjemnego mikroklimatu w domu, rozważ pokrycie ścian tynkami wapiennymi. Rozwiązanie tego typu wpływa na zwiększenie masy akumulującej ciepło, poprawia komfort akustyczny i naturalnie reguluje wilgoć. Tynki wapienne posiadają właściwości antyalergiczne, a ponadto nie emitują lotnych związków organicznych.

Odmień domowe zacisze przy pomocy produktów Baumit

Nadchodzące zmiany klimatyczne gwarantują wzrost temperatur w lecie. Czeka nas coraz więcej upalnych dni, dlatego powrót do chłodnego domu wydaje się być wybawieniem. Odpowiednie ocieplenie ścian daje schronienie od wysokich temperatur i umożliwia regenerację w komfortowej atmosferze. Już dziś zapoznaj się z pełną ofertą produktów Baumit i popraw domowy mikroklimat, inwestując w zdrowe mieszkanie.