Dlaczego warto ocieplić dom, czyli zdrowy system ocieplenia

Dlaczego warto ocieplić dom, czyli zdrowy system ocieplenia


Jedną z najczęściej wymienianych zalet w kontekście stosowania systemów ociepleń są niższe rachunki za ogrzewanie. Należy jednak podkreślić, że wdrożenie takiego rozwiązania przyniesie nam znacznie więcej korzyści, dotyczących m.in. naszego zdrowia. Przykładem tego typu instalacji są systemy ociepleń wykorzystujące styropian, udekorowane za pomocą tynku cienkowarstwowego – tak zaplanowane wykończenie przynosi nam korzyści ekonomiczne, środowiskowe i użytkowe. Dlaczego warto ocieplić dom, stawiając na zdrowy system ocieplenia?

Dlaczego warto ocieplić dom, czyli kilka słów o komforcie termicznym

Najnowsze badania pokazują, że nawet 90% doby spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach – około połowa tego czasu przypada na nasze domy lub mieszkania. Wśród najważniejszych aspektów, mających wpływ na nasze dobre samopoczucie w domu, warto wyróżnić tzw. komfort cieplny, ściśle związany z temperaturą otoczenia – zarówno powietrza w pomieszczeniu, jak i ścian wewnętrznych (tzw. promieniowanie cieplne).

„W przypadku dobrze zaizolowanych przegród, temperatury te oscylują wokół jednakowej wartości” – mówi product manager, Tomasz Jarzyna. „Brak termoizolacji sprawia, że temperatura powierzchni ścian jest w zimie wyraźnie niższa niż temperatura powietrza, co przekłada się na obniżenie komfortu cieplnego. Aby go poprawić, musimy zwiększyć moc oraz częstotliwość ogrzewania lub chłodzenia, zależnie od pory roku.”

Wniosek jest oczywisty – wysokiej jakości systemy ociepleń wspierają uzyskanie optymalnego i stabilnego klimatu w pomieszczeniach. W zimne dni uniemożliwiają one ucieczkę ciepła z domu, chroniąc jednocześnie wnętrza przed gorącymi masami powietrza w lecie. Rozwiązanie to podnosi komfort przebywania w pomieszczeniach bez względu na pogodę czy porę roku i pozytywnie przekłada się na nasze samopoczucie.

Przeczytaj również nasz artykuł "Dom zdrowy to dom ocieplony".

Systemy ociepleń w nadzorowaniu poziomu wilgotności

Na korzystny mikroklimat wpływ ma również optymalna wilgotność w pomieszczeniach, która powinna oscylować pomiędzy 40 a 60%. Niewystarczająca wilgotność sprzyja wysuszeniu błon śluzowych gardła i nosa, wywołując również wrażenie suchości w oczach – to także dobre środowisko dla bakterii oraz wirusów, które mogą powodować infekcje. Zbyt wysoka wilgotność sprawia, że powietrze w pomieszczeniu nie jest w stanie wchłonąć znajdującej się tam pary wodnej, przez co zaczyna się ona skraplać na ścianach – warunki te sprzyjają występowaniu grzybów pleśniowych, które zwiększają o 50% ryzyko rozwoju astmy i o 30% wystąpienia alergii.

„Temperatura na powierzchni ścian wewnętrznych w ocieplonych budynkach waha się w przedziale od 17 do 19°C. To wartości, przy których zazwyczaj nie występuje zjawisko kondensacji pary wodnej. Na ścianach nie gromadzi się wilgoć, a mikroorganizmy nie dysponują środowiskiem sprzyjającym ich rozwojowi” – wyjaśnia nasz ekspert. Zdrowy system ocieplenia sprzyja utrzymaniu optymalnego poziomu wilgotności, sprzyjając zachowaniu korzystnych warunków mieszkaniowych i wysokiej jakości powietrza.
Zapoznaj się z naszym poradnikiem jak wybrać najlepszy system ocieplenia?

Dlaczego warto ocieplić dom? 3 praktyczne powody

Jakie korzyści zapewnią nam nowoczesne systemy ociepleń Baumit? Wśród czynników, przemawiających za takim rozwiązaniem, warto wymienić m.in.

  • Mniej smogu

Termoizolacja pomaga zmniejszyć pozostawiany przez nas ślad węglowy, przyczyniając się tym samym do ochrony naszej planety. Domy, na których znajduje się zdrowy system ocieplenia, cechują się niższym zapotrzebowaniem na energię i nie wymagają znacznego dogrzewania, co przekłada się na mniejszą ilość emitowanych zanieczyszczeń oraz czystsze powietrze.

  • Niższe koszty ogrzewania

Systemy ociepleń Baumit skutecznie obniżają koszty ogrzewania domu nawet o połowę. Dzięki izolacji ścian z pomieszczeń ucieka znacznie mniej ciepła, a samo powietrze ogrzewa się szybciej. Obniżone zapotrzebowanie domu na energię grzewczą przekłada się na rzeczywiste oszczędności. „Warto podkreślić, że systemy ociepleń zapobiegają zarówno ucieczce ciepła z domu na zewnątrz w zimie, jak i zbytniemu nagrzewaniu się pomieszczeń w lecie, dzięki czemu możemy obniżyć swoje wydatki związane z ogrzewaniem i chłodzeniem domu” – dodaje Tomasz Jarzyna.

  • Stylowe wykończenie elewacji

Systemy ociepleń Baumit umożliwiają również wiele sposobów dekoracji fasad. Współczesne tynki elewacyjne doskonale imitują inne materiały budowlane, występują również w bogatej kolorystyce. W zależności od obranej techniki nakładania oraz wielkości ziarna, tynk modelowany umożliwia uzyskanie dowolnej faktury, takiej jak naturalny efekt drewnianej deski, betonu architektonicznego, kamienia, cegły klinkierowej, a nawet metalu.


Dlaczego warto ocieplić dom? Korzyści przewyższają koszty inwestycji

Opisane powyżej korzyści nie pozostawiają wątpliwości – termoizolacja ścian zewnętrznych pomaga obniżyć koszty ogrzewania, zapewnia lepszy klimat wnętrz i niższą emisję zanieczyszczeń, a także ułatwia stworzenie wymarzonego wyglądu budynku z zewnątrz. To rozwiązanie, które się opłaca i pomaga nam zdrowiej żyć. Korzyści z przeprowadzenia takiej inwestycji potwierdzają również badania prowadzone w parku badawczym Baumit Viva – największym tego typu ośrodku w Europie, o którym można przeczytać na stronie www.viva.baumit.com.