Jak nie stracić przestrzeni użytkowej balkonów i loggii przy termoizolacji budynku?

Termoizolacja balkonu


Balkony oraz loggie to miejsca rekreacji i wypoczynku, które zwiększają przestrzeń użytkową naszej nieruchomości. Możemy wyobrazić sobie wiele sposobów na ich zaaranżowanie, ale z pewnością wszystkich ich posiadaczy łączy chęć wykorzystania jak największej dostępnej powierzchni. Jak pogodzić nasze pragnienia z niezbędną termoizolacją budynku, która często wymaga zastosowania grubej warstwy materiałów ociepleniowych?


Czy można zrezygnować z termoizolacji budynku?

Balkony i loggie coraz częściej nie służą jedynie do suszenia prania czy przechowywania bożonarodzeniowej choinki, ale stają się pełnoprawnymi, dodatkowymi przestrzeniami przynależącymi do domów oraz mieszkań. W porze letniej przeistaczają się w wymarzoną oazę zieleni, sprzyjającą odpoczynkowi z aromatyczną kawą i ulubioną książką. Natomiast jesienią i zimą mogą zapewnić dodatkowe miejsce do magazynowania, czy stać się przestrzenią dokarmiania oraz obserwacji ptaków zimujących w Polsce.

Podczas aranżacji balkonów i loggii powinniśmy pamiętać o zachowaniu ich funkcjonalności, dlatego warto zadbać o maksymalizację wolnej przestrzeni. Nie jest to łatwe, ponieważ omawiane elementy architektoniczne same w sobie są zwykle niewielkich rozmiarów, a termoizolacja budynku dodatkowo je pomniejsza. Nie należy jednak rezygnować z ocieplenia, dzięki któremu możemy cieszyć się lepszą akustyką panującą w mieszkaniu, korzystnym mikroklimatem czy oszczędnością energii.

Termoizolacja balkonu a zapisy prawne

Zasady termoizolacji balkonu regulują zapisy prawne, ujęte w przepisach przygotowanych przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki. Wprowadzona w 2013 roku nowelizacja uaktualniła wytyczne dotyczące warunków technicznych, jakie muszą spełniać różne rodzaje budynków oraz ich lokalizacja. Zgodnie z nowymi postanowieniami zmieniła się maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych. Zmieniono także sposób obliczania wskaźnika EP, który mówi o rocznym zapotrzebowaniu na nieodnawialną energię pierwotną. W kolejnych latach wprowadzono jeszcze kilka modyfikacji określających zapotrzebowanie na energię użytkową. W 2014 roku współczynnik U dla ścian zewnętrznych wynosił 0,25 W/(m² · K), a w 2017 roku został zredukowany do 0,23 W/(m² · K). Wraz z bieżącym rokiem współczynnik ciepła dla nowych budynków musi już być na poziomie 0,20 W/(m² · K).

Skutki nowych regulacji prawnych dotyczących termoizolacji budynku

Dzięki zmianie przepisów nowe nieruchomości będą charakteryzowały się lepszą termoizolacją budynku. Jednakże, żeby uzyskać pożądany efekt, inwestorzy i architekci muszą stosować płyty styropianowe lub z wełny mineralnej znacznie grubsze od poprzednich. Niestety wprowadzone ulepszenia mogą negatywnie wpłynąć na wygląd budynku oraz zająć dodatkową część przestrzeni użytkowej balkonów lub loggii.

Już dziś, powszechnie stosowane termoizolacje balkonu z płyt EPS o współczynniku λ=0,040 W/mK i grubości 20-25 cm mogą psuć wrażenie estetyczne i zabierać światło słoneczne wpadające przez okna. Trudność może sprawić również schludne zespolenie fasady dociepleniowej z fundamentami budynku. Wygląd ścianki kolankowej czy wykuszy także może odbiegać od ideału. Grubsze ocieplenie przy zachowaniu powierzchni wewnętrznej domu oznacza też większą powierzchnię zajmowanej działki przez budynek co przy rosnących cenach gruntów ma niebagatelne znaczenie.

Właściwa termoizolacja balkonu w parze z funkcjonalnością i estetyką

Jak podkreśla Tomasz Jarzyna, Product Manager firmy Baumit: „Nowe regulacje prawne w zakresie efektywności energetycznej już wcześniej sprawiły, że producenci materiałów budowlanych zaczęli szukać alternatywnych dróg w dziedzinie termoizolacji budynków. Powszechnie dziś stosowanym rozwiązaniem jest użycie wysokoefektywnej (o niskim współczynniku przewodzeniu ciepła), termoizolacji w postaci grafitowej płyty styropianowej, takiej jak Baumit StarTherm”.

Nasza firma posiada w swojej ofercie rozwiązania, które poprzez niski współczynnik przenikania ciepła stosowanych płyt termoizolacyjnych, minimalizują grubością ocieplenia, dzięki czemu możemy cieszyć się większą przestrzenią loggii bądź balkonu. Produkty Baumit o których mowa to między innymi:

●        grafitowa płyta Baumit StarTherm o grubości 12 cm (λ=0,031 W/mK), która zapewnia efekt na poziomie zastosowania standardowego styropianu o grubości 15 cm,

●        termoizolacyjna płyta z rdzeniem ze sztywnej pianki fenolowej Baumit ResolutionTherm, która dzięki niezwykle niskiej przewodności cieplnej (λ=0,022 W/mK) pozwala na zredukowanie grubości ocieplenia nawet do 8 cm przy zachowaniu tej samej termoizolacyjności!

Szukasz funkcjonalnej termoizolacji budynku?

Właściwa termoizolacja budynku nie musi kłócić się z funkcjonalnością i estetyką nieruchomości. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów, takich jak płyty styropianowe Baumit StarTherm czy płyta termoizolacyjna Baumit ResolutionTherm, możesz zachować atrakcyjny wygląd oraz pożądaną przestrzeń użytkową Twojej loggii lub balkonu. Skorzystaj z fachowej porady eksperta, który dobierze dla Ciebie najefektywniejsze możliwe rozwiązanie. Zapraszamy do kontaktu!