Jak powstrzymać szarzenie elewacji?

Jak powstrzymać szarzenie elewacji?


Nieestetyczne szarzenie elewacji, powstające z czasem w wyniku panujących warunków atmosferycznych to częsty problem, z którym mierzą się zarówno inwestorzy, jak i zarządcy powstałych już nieruchomości. Pierwotny wygląd elewacji można jednak zachować na dłużej bez ponoszenia dodatkowych kosztów – odpowiedzią na to wyzwanie jest wybór właściwego tynku cienkowarstwowego. Co więcej, na rynku pojawia się coraz więcej materiałów ekologicznych, co potwierdza najnowsza oferta naszej marki. Które produkty Baumit pomogą Ci rozwiązać ten problem?

Co wywołuje szarzenie elewacji?

Spoiwo organiczne, zawarte w standardowych tynkach cienkowarstwowych, zaczyna mięknąć już w temperaturze około 20ºC. W rezultacie, elewacja może stać się magnesem dla kurzu i pyłu pochodzącego ze smogu, które osadzają się na powierzchni i z czasem wnikają na trwałe w jej strukturę. Niestety, powstające z czasem zabrudzenia nie ulegają już zmywaniu przez deszcz, co prowadzi do nieestetycznego szarzenia elewacji.

Problem ten jest widoczny zwłaszcza w przypadku elewacji pokrytych jasnymi, tak modnymi w ostatnich latach barwami. Nasza marka opracowała jednak rozwiązanie, które z pewnością wzbudzi zainteresowanie wykonawców oraz inwestorów, oczekujących wysokiej jakości oraz trwałych rozwiązań. Co więcej, cel ten udało się zrealizować w zgodzie z coraz popularniejszą koncepcją zrównoważonego budownictwa.

Wybierz tynk samoczyszczący wysokiej jakości


Najważniejszym aspektem utrzymania elewacji w nieskazitelnej kondycji przez jak najdłuższy czas bez ponoszenia wydatków na poczet prac konserwacyjnych (takich jak naprawa, mycie czy malowanie) jest wybór odpowiedniego produktu. Z pomocą może przyjść wówczas innowacyjny, pierwszy na rynku mineralny tynk w formie gotowej do użycia pasty Baumit CrystalTop. Jego kluczowym wyróżnikiem na tle innych dostępnych na rynku rozwiązań jest skład, który oparty jest głównie o naturalne składniki. Aż 95% zawartości tego tynku cienkowarstwowego stanowią komponenty o mineralnym (krystalicznym lub nieorganicznym) pochodzeniu.

Wysokiej jakości składniki zapewniają wysoką wytrzymałość

Naturalny skład tynku wykazuje szereg istotnych zalet, takich jak wyjątkowa wytrzymałość i odporność na zmienne warunki atmosferyczne. W odróżnieniu od standardowych produktów, Baumit CrystalTop nie wykazuje wspomnianej "termoplastyczności" w wysokich temperaturach.

Wykończona krystaliczną powierzchnią elewacja posiada właściwości antystatyczne, tworząc tzw. Crystal Effect, który skutecznie chroni ją przed zanieczyszczeniami i ogranicza szarzenie elewacji. Ponadto, cechuje się zdolnością do "oddychania" gotowej warstwy tynku.

Jaką rolę odgrywa podkład aktywujący?

Proces wiązania i krystalizacji tynku Baumit CrystalTop rozpoczyna specjalny podkład aktywujący Baumit CrystalActivator, który charakteryzuje się wysokim poziomem pH. Aplikacja tego podkładu jest kluczowa dla właściwego przygotowania podłoża pod warstwę tynkarską. Osiągnięcie pożądanego efektu, czyli odpornej na zabrudzenia i szarzenie elewacji, jest możliwe jedynie poprzez zastosowanie obu produktów jako zestawu Baumit CrystalSet.

Stwórz trwałą fasadę z Baumit CrystalSet

Zestaw Baumit CrystalSet nie tylko doskonale integruje się w systemach ociepleń opartych na wełnie mineralnej lub styropianie, lecz również stanowi doskonałą warstwę wykończeniową dla nowych i istniejących nośnych podłoży mineralnych. Oba składniki zestawu Baumit CrystalSet cechują się przyjazną i wygodną aplikacją, sprzyjającą szybkiemu postępowi prac.

Rozwiązanie to stworzone zostało, aby znaleźć uznanie zarówno wśród inwestorów bądź architektów, jak i firm specjalizujących się w pracach elewacyjnych. Opracowany przez nas Baumit CrystalSet odpowiada również na bieżące trendy oraz rosnące zapotrzebowanie na naturalne rozwiązania zgodne z ideą zrównoważonego budownictwa. Zobacz, jak ograniczyć szarzenie elewacji z produktami naszej marki.