Dom alergika. Jakie materiały wykończeniowe wybrać?

produkty Klima


Życie osób wrażliwych na pył, kurz, mikroorganizmy i jakość powietrza nie jest łatwe, zwłaszcza w dobie nasilającego się smogu i zmian klimatycznych. Dom alergika powinien być jego azylem – bezpiecznym schronieniem przed szkodzącymi mu czynnikami z zewnątrz. Jak stworzyć taką przestrzeń?

O problemach z alergią należy pomyśleć już na ostatnim etapie budowy domu. Odpowiednie przygotowanie ścian i stropów oraz przemyślany projekt wnętrz pozwoli wyeliminować potencjalne źródła dyskomfortu przyszłych mieszkańców.

Dom alergika a kwestia izolacji termicznej

Budowa przyjaznego mikroklimatu powinna zacząć się od wyboru odpowiedniej izolacji ścian wewnętrznych, podłóg i stropów (zwłaszcza poddasza). Alergicy powinni raczej zrezygnować z docieplania domu wełną mineralną i zamiast tego wybrać nową technologię izolacji, czyli pianę poliuretanową nakładaną natryskowo. Ma ona znacznie niższe parametry nasiąkliwości, więc eliminuje ryzyko rozwoju pleśni, grzybów, porostów i innych mikroorganizmów mogących wpływać na samopoczucie osób z alergią.

Dom alergika a zalety tynków wapiennych

Dom dla alergika, w którym panuje przyjazny mikroklimat to także efekt odpowiedniego wyboru materiałów wykończeniowych. Warto przede wszystkim przemyśleć kwestię tynkowania ścian wewnętrznych.

Wyniki badań przeprowadzone w Baumit Viva Research Park, centrum zajmującym się analizowaniu wpływu materiałów budowlanych i wykończeniowych na zdrowie i komfort ludzi, pozwalają wskazać najbezpieczniejsze zaprawy. - Należą do nich przede wszystkim tynki wapienne – zdradza Tomasz Dzierwa, Product Manager w Baumit Polska i wyjaśnia: - Nie zawierają lotnych związków organicznych, które wywołują reakcje alergiczne, nie elektryzują się, nie przyciągają kurzu i ułatwiają utrzymanie pomieszczeń w sterylnej czystości.

Dom, który oddycha własnymi płucami

Co więcej, tynki wapienne potrafią przepuszczać i akumulować parę wodną. Pochłaniać jej nadmiar, gdy w pomieszczeniu jest zbyt wilgotno i uwalniać go gdy robi się za sucho. W ten sposób utrzymują przyjazny dla człowieka klimat wewnątrz pomieszczeń. Ich mikrostruktura tworzy ogromną powierzchnię pełną niewielkich porów – podobnie jak ludzkie płuca. Dodatkowo, dzięki wysokiemu pH wapna, niemal całkowicie redukują ryzyko rozwoju silnego alergenu, jakim jest pleśń.

Dom alergika: dodatkowe wskazówki

Oprócz antyalergicznej izolacji i bezpiecznych tynków wapiennych, warto także zadbać takie materiały wykończeniowe, jak farby paroprzepuszczalne, tapety papierowe (wybór winylowych blokuje ścianom możliwość „oddychania”) czy okładziny korkowe antyseptyczne, które wyeliminują z pomieszczeń problem zbierającego się kurzu.

Jeśli szukasz sposobów na wykończenie bezpiecznego domu dla alergika, skontaktuj się z ekspertami firmy Baumit, którzy podpowiedzą Ci, które materiały budowlane będą najlepszym rozwiązaniem.