Jak fugować płytki, aby osiągnąć wymarzony rezultat?

Jak fugować płytki, aby osiągnąć wymarzony rezultat?


Odpowiednio dobrana fuga to ważny element w pracach remontowych, który pełni zarówno funkcję dekoracyjną, jak i ochronną, przeciwdziałającą gromadzeniu się kurzu i brudu, rozwojowi grzybów – pleśni czy pojawieniu się wilgoci. Poprawnie zaaplikowana kompensuje naprężenia na powierzchni płytek i zwiększa ich przyczepność do podłoża. Jak fugować, aby końcowy efekt zapewnił wszystkie powyższe korzyści?

Jaka fuga zagwarantuje oczekiwany efekt kolorystyczny?

Dobierając kolor fugi warto zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli dążymy do stonowanego rezultatu, odpowiednim wyborem będzie fuga o odcieniu podobnym do tego na płytkach. Koncepcja ta doskonale sprawdza się przy glazurze o dużym gabarycie oraz płytkach imitujących drewno bądź kamień. Dopasowanie odcienia spoiny do płytek pomaga wydobyć ich fakturę, nadając estetyczny wygląd. Co więcej, zabieg ten powiększa wizualnie dane pomieszczenie. 

Przeczytaj nasz wpis: Fuga do glazury nie musi być nudna. Jaką fugę wybrać, aby nadać płytkom zupełnie nowy wygląd?

Jeśli planujemy postawić na unikalny kształt lub układ płytek, powinniśmy zastanowić się nad wykorzystaniem spoiny o barwie kontrastującej z ich kolorem. Uzyskamy w ten sposób wyjątkowy i przykuwający uwagę rezultat końcowy. Musimy mieć jednak na względzie, że jasne fugi są znacznie bardziej narażone na zabrudzenia, co przekłada się na trudności z utrzymaniem porządku.

Jaka fuga do płytek okaże się najbardziej odpowiednia?

Dobór odpowiedniej fugi to pierwszy krok ku właściwemu wykończeniu podłoża. Warto pamiętać, że szczególne znaczenie ma nie tylko pasujący kolor, lecz również parametry techniczne – jeśli płytki będą położone w miejscach, gdzie występują ujemne temperatury, niezbędne są spoiny mrozoodporne.

Zastanawiając się nad tym, jaka fuga sprawdzi się w niemal każdych warunkach, warto postawić na elastyczne fugi cementowe, takie jak Baumit PremiumFuge. Produkt ten jest wzbogacony dodatkami hydrofobowymi, zapewniającymi efekt perlenia – dzięki czemu podłoże nie ulega zawilgoceniu, a sama spoina dłużej zachowuje pierwotny wygląd i właściwości. Fuga ta jest również elastyczna, dzięki czemu można z powodzeniem stosować ją przy ogrzewaniu podłogowym i innych szczególnie narażonych na obciążenia powierzchniach.

Przeczytaj też, jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe sprawdzi się najlepiej?

Kiedy i jak fugować płytki po ich położeniu?

Aplikację fugi można rozpocząć po upływie min. doby od ich montażu. Przed samym spoinowaniem należy oczyścić szczeliny z resztek zaprawy oraz brudu. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się ogrzewanie podłogowe, położenie fugi powinno nastąpić dopiero po uprzednim wygrzaniu podłoża. Prawidłowe przeprowadzenie tego procesu pozwala odparować nadmiar wilgoci z podkładu oraz usunąć naprężenia mogące doprowadzić do odspojenia bądź pękania warstwy wykończeniowej.

Zobacz, o czym pamiętać przy klejeniu płytek.

W sytuacji, gdy niezbędne jest zastosowanie materiałów o elastyczności większej niż fuga (narożniki ścian, miejsce łączenia posadzki ze ścianą, zabezpieczenie urządzeń sanitarnych), należy postawić na wypełniacz silikonowy Baumit Silikon. Zapewnia on szczelne i elastyczne połączenie pomiędzy elementami z różnych materiałów i zachowuje trwałość nawet podczas wahań temperatur oraz przy odkształceniach pod wpływem obciążeń eksploatacyjnych. Produkt odporny jest na działanie promieniowania UV, zawiera także substancje grzybobójcze, zapewniając ochronę przed pojawianiem się wykwitów. Silikon dostępny w wielu odcieniach które z łatwością dopasować można do koloru fugi.

Jaka szerokość fugi sprawdzi się najlepiej?

Zastanawiając się nad tym, jaka szerokość fugi jest najbardziej odpowiednia, warto mieć na względzie zarówno aspekty kompozycyjne, jak i praktyczne, takie jak m.in. właściwa dylatacja. Szerokość spoin powinna korespondować z wielkością płytek – zaplanowanie zbyt małych odstępów niesie ryzyko, że przenoszone na płytki ruchy podłoża i elementów konstrukcyjnych budowli mogą doprowadzić do odprysków i uszkodzeń.

Kiedy można rozpocząć zmywanie płytek po fugowaniu?

Czyszczenie powierzchni po wypełnieniu fug spoiną należy wykonać po całkowitym jej wyschnięciu. W przeciwnym wypadku, zmywanie płytek po fugowaniu może doprowadzić do jej wypłukania i zniszczenia położonej zaprawy.

Dysponując wiedzą na temat tego, jak fugować płytki, z łatwością będziemy mogli przystąpić do działania. Wystarczy jedynie stosować się do kilku kluczowych reguł, a okładzina płytek w naszym domu stanie się prawdziwą dekoracją, która zachowa swoją pierwotną prezencję i trwałość przez wiele nadchodzących lat.