ekonomia
star_border

Skuteczny sposób na oszczędzanie


Ceny energii oraz jej nośników są najwyższe od lat. Oznacza to, że koszty ogrzewania i chłodzenia budynków, które i tak już statystycznie stanowiły największy udział w wydatkach gospodarstw domowych, również poszybowały w górę. Dzięki inwestycji w termoizolację możemy w dużym stopniu uniezależnić się od zawirowań na rynku energii, a korzystając z dostępnych programów wsparcia, zrobić to znacznie mniejszym kosztem.

Kompleksowa termomodernizacja, obejmująca ocieplenie budynku, wymianę stolarki i systemu grzewczego to pakiet wielu korzyści dla inwestora, mieszkańców oraz środowiska. Pomaga uzyskać optymalny komfort cieplny, poprawia mikroklimat wnętrz, jest świetną okazją, by odmienić wygląd zewnętrzny domu, a także przyczynia się do redukcji zanieczyszczeń uwalnianych do atmosfery. Jednak w kontekście wysokiej inflacji i wysokich cen energii bardzo ważną jej zaletą jest poprawa efektywności energetycznej budynku, niosąca ze sobą realne oszczędności finansowe.

Redukcja kosztów ogrzewania


Grafika dom ucieczka ciepłaWydajna termoizolacja pozwala wyeliminować mostki cieplne, przez które ciepło ucieka z budynku, dzięki czemu możemy zmniejszyć intensywność i częstotliwość jego ogrzewania. Im więcej ciepła pozostanie w budynku, tym mniej energii, gazu czy węgla będziemy potrzebowali, żeby go ogrzać w okresie niskich temperatur i osiągnąć optymalny komfort cieplny. Co więcej, dzięki zaizolowanym, ciepłym ścianom, powietrze wewnątrz pomieszczeń łatwiej i szybciej się ogrzewa, co także przekłada się na realne oszczędności.

Według badań przeprowadzonych w parku badawczym Baumit Viva, już samo dobrej jakości ocieplenie ścian zewnętrznych, przez które ucieka najwięcej ciepła pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię nawet o połowę w porównaniu z budynkiem bez termoizolacji. Dla właścicieli domów jednorodzinnych już teraz to perspektywa zaoszczędzenia nawet kilku tysięcy w ciągu roku, a mając na względzie nieuchronny, dalszy wzrost kosztów energii, do zyskania może być znacznie więcej.

Oszczędności na klimatyzacji


Choć o termoizolacji mówi się najczęściej w kontekście minimalizowania strat ciepła i obniżenia rachunków za ogrzewanie budynku jesienią czy zimą, to warto pamiętać, że taka inwestycja pozwala sporo zaoszczędzić także na chłodzeniu pomieszczeń. W okresach wysokich temperatur izolacja termiczna zatrzymuje gorące masy powietrza na zewnątrz, utrudniając im przedostanie się do wnętrz. Zapobiega w ten sposób przegrzewaniu pomieszczeń, co redukuje konieczność korzystania z klimatyzacji podczas upałów, które coraz częściej występują w naszej szerokości geograficznej jako jedna z konsekwencji globalnego ocieplania się klimatu. Dzięki temu, nawet podczas upałów, koszty związane z utrzymaniem odpowiedniego komfortu termicznego wewnątrz budynku są znacznie mniejsze.

Mniejsze wydatki na konserwację i naprawy


Grafika mężczyzna ocieplający domOdpowiedniej jakości termoizolacja ścian pozwala wydłużyć życie budynku, chroniąc mury przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, w tym dużymi wahaniami temperatury, powodującymi naprężenia w ścianach. Ich konsekwencją na przestrzeni lat mogą być uszkodzenia struktury domu. Kompletny system ocieplenia wraz z powłoką wykończeniową zwiększa odporność na okresowe wahania temperatur oraz opady. Mury są zatem chronione przed wilgocią z zewnątrz, która sprzyja rozwojowi grzybów, w tym pleśni, a w przypadku mrozu może powodować pękanie tynku oraz dalsze uszkodzenia wymagające napraw i konserwacji, generujących niepotrzebne wydatki.

Zaizolowanie ścian budynku to podstawa, bo to one generują największe straty ciepła na poziomie 40%. Może się ono jednak okazać niewystarczające. Dlatego warto do tematu podejść kompleksowo i zadbać także o szczelność okien, przez które może uciekać z budynku nawet 25% ciepła. Dużo korzyści może przynieść nam również wymiana systemu grzewczego na bardziej nowoczesny i efektywny. Choć to spora inwestycja, to można z niej uzyskać stosunkowo szybki zwrot – wystarczy  zaledwie kilka sezonów grzewczych.

Istnieje wiele sposobów na obniżenie kosztów energii związanej z eksploatacją budynków. Kluczem do sukcesu i podstawą wszystkich działań jest skuteczna termoizolacja, pozwalająca zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ciepło w sezonie grzewczym oraz na chłód w sezonie letnim. To nie tylko sposób na oszczędność, ale również na poprawę komfortu mieszkalnego oraz ochronę środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Taka inwestycja przynosi korzyści zarówno krótko-, jak i długoterminowe, pozwalając właścicielom budynków cieszyć się niższymi rachunkami za energię oraz wygodą mieszkania w zdrowszym i bardziej energooszczędnym środowisku. Pamiętajmy, że najtańsza i najczystsza energia to ta, której nie zużywamy. 

Poznaj inne korzyści wynikające z ocieplenia




Przycisk powrotu na stronę główną Termomodernizacji