Baumit Viva – badania w służbie zdrowego mieszkania
star_border

Baumit Viva – badania w służbie zdrowego mieszkania

Materiały i technologie użyte do budowy i wykończenia domu istotnie wpływają na samopoczucie i zdrowie jego mieszkańców. Mogą im szkodzić lub wręcz przeciwnie – pomagać, poprawiając jakość powietrza w pomieszczeniach. Skąd to wiemy? Wskazują na to wyniki badań przeprowadzonych przy udziale niezależnych ekspertów w parku badawczym Baumit Viva.

Ze względu na technologie współcześnie wykorzystywane w budownictwie, wnętrza w których spędzamy większość doby, są coraz bardziej szczelne. Nie pozostaje to bez wpływu na mikroklimat i jakość powietrza, którym w nich oddychamy. Konieczny staje się zwracanie jeszcze większej uwagi na to z jakich materiałów budowlanych powstaje budynek. Rola produktów budowlanych w kontekście zapewnienia nam przyjaznej przestrzeni do odpoczynku, nauki czy pracy jest dziś większa niż kiedykolwiek dotąd. Są one przecież codziennymi „towarzyszami” naszego życia, a „związek”, który z nimi zawieramy najczęściej trwa latami.

Materiały budowlane pod lupą

Zgodnie z wizją jaka przyświeca firmie Baumit od początku jej istnienia robimy wszystko aby  ludzie mogli mieszkać w pięknych, energooszczędnych, a przede wszystkich zdrowych domach. Właśnie dlatego w 2015 r. w Wopfing (Austria) powstał największy w Europie ośrodek badawczy materiałów budowlanych Baumit Viva. To właśnie tutaj prowadzone są badania nad optymalizacją produktów wspierających zdrowy tryb życia.

Tak prowadzone są badania

Na potrzeby realizacji badań w parku Baumit Viva w pierwszym etapie wybudowano 10 domów testowych o wymiarach wewnętrznych 3 x 4 m i 2,8 m wysokości. Po rozbudowie zrealizowanej w latach 2018-2019 jest ich łącznie 13. Każdy z nich jest jednopokojowy, ma jedno okno i drzwi wejściowe. Wszystkie jednak zostały wzniesione w różnych technologiach budowlanych (beton, cegła, masywne drewno, beton komórkowy) i wykończone różnymi powłokami wewnętrznymi i zewnętrznymi. W domach symulowane są warunki jak podczas normalnego użytkowania budynków. Realizowane jest m.in. wietrzenie odpowiadające zwyczajom mieszkańców czy generowanie wilgoci, jaka unosi się w powietrzu np. podczas gotowania czy kąpieli. Analizę danych prowadzona jest przez Dział badań i rozwoju Baumit (R&D) oraz niezależne Instytuty naukowe. Materiały budowlane są badane m.in. pod kątem emisji substancji szkodliwych, wpływu na samopoczucie, jakość snu, kondycję fizyczną oraz oddziaływania na zdrowie. Wszystko po to, aby pozyskać rzetelną wiedzę o tym, jak poszczególne rozwiązania i ich różne układy wpływają na komfort życia i aby móc tworzyć produkty, które będą przyjazne dla mieszkańców.

3 zasady zdrowego mieszkania

Tylko w ciągu dwóch lat zebrano i przeanalizowano ponad 5 milionów danych pomiarowych, dotyczących m.in. stężenia lotnych związków organicznych (LZO), pyłków, kurzu, aerozoli, wilgotności powietrza, temperatury ścian oraz akustyki pomieszczeń. Dzięki zgromadzonym informacjom, naukowcy obecnie nie mają wątpliwości – jednym z najlepszych sposobów na optymalny klimat wnętrz jest zapewnienie synergii takich czynników, jak odpowiednie ocieplenie ścian zewnętrznych, masywne ściany oraz korzystnie wpływający na mikroklimat system tynków

Produkty wspierające zdrowie

Baumit od lat testuje nowe rozwiązania technologiczne, które pozwalają tworzyć przyjazne dla zdrowia materiały budowlane. Jednym z rezultatów wielu przeprowadzonych badań jest seria produktów do wnętrz Baumit Ionit, w której skład wchodzą: farba wewnętrzna Baumit IonitColor oraz masy szpachlowe Baumit IonitFinish i Baumit IonitFino. Ten innowacyjny system pokrycia ścian oczyszcza powietrze z pyłków, drobnego kurzu, aerozoli, a także reguluje wilgotność w pomieszczeniach, zapewniając łatwiejsze oddychanie, lepsze samopoczucie, spokojniejszy sen, a także wyższą odporność i mniejsze ryzyko alergii czy infekcji - co korzystnie wpływa na nasze zdrowie. 

Dobierając odpowiednie materiały do wykańczania domu, możemy sprawić, że nasze mieszkanie stanie się miejscem odpoczynku, relaksu i regeneracji w pełnym znaczeniu tych słów. Tylko od nas samych zależy, czy wśród własnych czterech ścian, gdzie spędzamy tak wiele czasu, stworzymy przestrzeń, która będzie sprzyjać zdrowiu i dobremu samopoczuciu – naszemu i naszych bliskich. Co wybierzesz?

Zobacz film

Pobierz broszurę Ionit

IonitColor

IonitFinish

IonitFino

  • więcej zdrowych jonów w powietrzu
  • lepszy odpoczynek i regeneracja
  • mniej pyłków, drobnego kurzu i aerozoli
  • poprawia klimat w pomieszczeniach
  • idealna w systemie z IonitColor
  • perfekcyjnie gładka powierzchnia
  • poprawia klimat w pomieszczeniach
  • idealna w systemie z IonitColor
  • perfekcyjnie gładka powierzchnia

Wyszukaj dystrybutorów w Twojej okolicy. Wpisz nazwę miasta i wybierz z rozwijanej listy.

replayWyczyść