Find the perfect color for your facade
Get the appMówi się, że powietrze to życiodajna substancja, której potrzebujemy do przeżycia równie mocno, jak wody. Choć sobie z tego nie zdajemy sprawy, to codziennie wdychamy ok. 11 500 litrów powietrza! Dlatego warto zadbać o jego jakość – przebywać na łonie natury, gdzie możemy korzystać z krystalicznej świeżości, ale także „podreperować” jego czystość w domu. Jak? Wybierając odpowiednie materiały budowlane.
Czy jakość powietrza, którym oddychamy w zamkniętych pomieszczeniach ma aż tak duże znaczenie dla naszego samopoczucia? Okazuje się, że tak - według badań w pomieszczeniach spędzamy aż 90% naszego czasu! Niestety od niedawna przestrzeń mieszkalna służy nam także do celów zawodowych czy rekreacyjnych, dlatego ten czas zdecydowanie się wydłuża, a zwykłe oddychanie wprowadza do naszego organizmu powietrze, które często jest zanieczyszczone.
Na jakość powietrza wpływa wiele czynników – od temperatury i wilgotności panującej w pomieszczeniu, przez obecność pyłków i drobnego kurzu, po wielkomiejskie zanieczyszczenia oraz smog. Ta mieszanka sprawia, że we wnętrzach czujemy się gorzej, atakuje nas ból głowy, alergie oraz obniża się nasza odporność. Jakość powietrza nie tylko jest daleka od krystalicznej czystości, którą możemy spotkać w przyrodzie, wypoczywając w górach, w lesie czy nad morzem, ale może też bezpośrednio wpływać na pogorszenie naszego zdrowia.
Najlepiej czujemy się przebywając w okolicy wodospadów – kaskady wodne przynoszą niespotykaną świeżość, z podobnymi odczuciami możemy spotkać się także np. w jaskiniach. Dlaczego tak się dzieje?
Za czystość powietrza w tych miejscach odpowiedzialne są wysokie stężenia tzw. naturalnych jonów. To cząsteczki znajdujące się powietrzu i mające działanie oczyszczające – są jak magnesy, które przyciągają do siebie zanieczyszczenia – m.in. pyłki drzew i traw oraz drobny kurz. Dzięki swoim właściwościom jony wiążą je ze sobą i sprawiają, że opadają na ziemię. Ta redukcja zanieczyszczeń sprawia, że powietrze na łonie natury jest czyste i bardzo świeże. Jak to się ma do domowych warunków? Niestety w czterech ścianach stężenie jonów jest znacznie niższe, dlatego proces naturalnego oczyszczania nie przynosi efektu.
Nie możemy wyeliminować wszystkich czynników, które zanieczyszczają powietrze w naszych domach – pyłków, aerozoli, patogenów czy smogu – ale możemy skutecznie i radykalnie zmniejszyć ich ilość. Rozwiązaniem jest wznoszenie budynków ze zdrowych materiałów oraz stosowanie odpowiednich metod konstrukcyjnych. Jakich?
Dobrze ocieplony dom i odpowiednie materiały zastosowane do wykończenia ścian pozwolą stworzyć klimat, który będzie działał korzystnie na nasze samopoczucie, koncentrację i wypoczynek. Do wykonania prac najlepiej wykorzystać produkty z serii Baumit Ionit, w której skład wchodzą masy szpachlowe – Baumit IonitFinish i Baumit IonitFino – regulujące wilgotność powietrza i mineralna farba wewnętrzna – Baumit IonitColor, która wytwarza dobroczynne jony w kontakcie z cząsteczkami wody, a następnie oczyszcza powietrze. Materiały budowlane można stosować na różnych podłożach – płytach gipsowo-kartonowych, betonie lub tynku – zarówno podczas budowy nowego domu jak i remoncie starego budynku.
Właściwości wspierające zdrowy styl życia tych materiałów zostały potwierdzone licznymi badaniami naukowymi prowadzonymi przez niemiecki Instytut Fraunhofera ds. fizyki budowli oraz Uniwersytet Medyczny w Wiedniu. Wykazano, że produkty Baumit Ionit redukują o 60% występowanie aerozoli w powietrzu, o 50% cząstek drobnego kurzu i aż o 90% zmniejszają ilość pyłków.
Znacząca poprawa stanu powietrza, którym oddychamy w domu to nie tylko lepsze samopoczucie na co dzień, ale także mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia chorób i infekcji. Czas na zdrowe mieszkanie!