Efekt biedronki na elewacji – jak go zlikwidować i zapobiegać plamom?

Efekt biedronki na elewacji – jak go zlikwidować i zapobiegać plamom?


Przeprowadzając remont elewacji domu dokładamy wszelkich starań, aby efekt końcowy cechował się estetyczną, jednolitą prezencją. Zdarzają się jednak sytuacje, w których na budynkach pojawiają się kropki o średnicy nawet kilku centymetrów. Plamy te kontrastują z barwą wierzchniej warstwy wykończeniowej – mogą występować pojedynczo lub tworzyć regularną siatkę, upodabniając dom do biedronki. Czym jest efekt biedronki na elewacji? Jak zlikwidować plamy? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym rzucimy więcej światła na przyczynę tego zjawiska i doradzimy jak go uniknąć.

Jak powstaje efekt biedronki na elewacji?

Na wstępie warto zaznaczyć, że źródłem plam na elewacjach nie są złej jakości materiały budowlane, lecz najczęściej błędy na etapie prac wykończeniowych ocieplenia. Wystarczą nawet pobieżne oględziny, aby dostrzec zależność pomiędzy układem kropek a rozmieszczeniem kołków, którymi mocowane są płyty termoizolacyjne. Zjawisko to pojawia się zazwyczaj w momencie, gdy łączniki mechaniczne zostały osadzone na zbyt dużej głębokości, a powstały ubytek uzupełniono za pomocą kleju – punkty te cechują się gorszą izolacyjnością ciepła i innym stopniem gromadzenia wilgoci, co przekłada się na zróżnicowane tempo wysychania elewacji.

Efekt biedronki na elewacji, która została zamontowana relatywnie niedawno, ma charakter przejściowy. Przebarwienia powstają podczas wilgotnej i chłodnej pogody, znikając po całkowitym wyschnięciu elewacji. Warto pamiętać jednak, że po pewnym czasie efekt biedronki na elewacji może pozostać na stałe – dzieje się tak wskutek brudu, kurzu, grzybów oraz glonów, które osadzają się w miejscach nieustannie narażonych na wysoką wilgotność.

Dowiedz się, jak mycie elewacji pomoże odświeżyć dom na wiosnę.

Uważajmy na mostki termiczne!

Należy również podkreślić, że każdy wbity przez ocieplenie kołek w ścianie oznacza pojawienie się mostka termicznego. Tzw. dyble cechują się gorszą izolacyjnością cieplną niż styropian, przez co nawet prawidłowo osadzony kołek, który został zaledwie zlicowany z płaszczyzną ocieplenia, może z biegiem czasu spowodować efekt biedronki na elewacji.

Efekt biedronki na elewacji – jak możemy go uniknąć?

Choć efekt biedronki na elewacji nie przyczynia się do obniżenia funkcjonalności technicznej ocieplenia, ma negatywny wpływ na jego walory estetyczne. Warto pamiętać jednak, że zjawiska tego możemy uniknąć. Podstawowym sposobem na zapobieganie efektowi biedronki jest zastosowanie łączników mechanicznych wysokiej klasy, które nie pozwalają osadzać łącznika zbyt głęboko w termoizolacji i w ten sposób ograniczają groźbę powstawania mostków termicznych.

Z pomocą przychodzi Baumit StarTrack – innowacyjny system mocowania styropianowych płyt termoizolacyjnych za pomocą kotew montażowych, przeznaczony do stosowania zarówno bezpośrednio do murów nośnych, jak i tych o osłabionej warstwie wierzchniej (takiej jak stary tynk). System ten daje nam pewność, że mocujemy go w sposób prawidłowy, gdyż cały czas widzimy podłoże, w którym wiercimy i wkręcamy kotwy.

Dlaczego warto postawić na Baumit StarTrack?

Baumit StarTrack wyklucza groźbę naruszenia przyklejonych płyt termoizolacji na etapie montażu kotew. System ten nie wymaga usuwania starych powłok na docieplanej ścianie, co obniża koszty i skraca czas montażu na istniejących budynkach. Co więcej, montaż płyt termoizolacyjnych za pomocą kotew Baumit StarTrack całkowicie wyklucza ryzyko powstania mostków termicznych w miejscu kotwienia i zapobiega pojawieniu się efektu biedronki na elewacji.

Osoby, które zdecydowały się zastosować standardowe łączniki osadzane na warstwie izolacji, powinny postawić na montaż zagłębiony, nazywany również ukrytym (tzw. termodybel). Polega on na wykonaniu – poprzez frezowanie – kontrolowanego otworu montażowego w przyklejonej płycie termoizolacyjnej, a następnie zagłębieniu łącznika w izolacji i przykryciu powstałej dziury systemową zaślepką ze styropianu.


Efekt biedronki na elewacji – jak zlikwidować go w całości?

Raz zaobserwowany efekt biedronki na elewacji nie jest łatwy do wyeliminowania. Jak usunąć plamy z elewacji? Regularne czyszczenie lub mycie warstwy wierzchniej to półśrodki, które działają tylko przez chwilę. Jedynym rozwiązaniem problemu jest nałożenie nowej warstwy izolacji termicznej lub zerwanie dotychczasowego ocieplenia i wykonanie go na nowo. Każde z powyższych rozwiązań wiąże się z dodatkowymi kosztami i trudnościami – aby ich uniknąć, warto dołożyć wszelkich starań, aby ocieplenie ścian zostało wykonane poprawnie już za pierwszym razem.