Jak tynkować ściany szybciej, gdy brakuje nam czasu?

Tynki cementowo-wapienne


Tynki cementowo-wapienne są powszechnie stosowane przy pracach wykończeniowych i dekoracyjnych ścian oraz sufitów. Trwałość tych produktów jest znana nie od dziś, lecz dopiero najnowsze rozwiązania technologiczne pozwalają na precyzyjne i szybkie tynkowanie. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, jak należy to przeprowadzić.

Tynki cementowo-wapienne - charakterystyka

Warto podkreślić, że popularne tynki cementowo-wapienne są nie tylko trwałe, ale charakteryzują się również doskonałą przyczepnością. Dzięki tej właściwości idealnie posłużą jako podkład pod prace malarskie lub okładzinowe nawet w pomieszczeniach o trudnych warunkach. Wysoka wilgotność powietrza panująca w łazience nie są w stanie zagrozić trwałości wodoodpornych tynków.

Produkty te cechuje paroprzepuszczalność, a ich naturalne właściwości i mineralne pochodzenie zapewniają właściwy mikroklimat we wnętrzach. Można wręcz posunąć się do stwierdzenia, że tynki regulują wilgotność w pomieszczeniu – pochłaniają nadmiar wilgoci gdy jest jej zbyt dużo w powietrzu i uwalniają ją, gdy dochodzi do przesuszenia powietrza. Wymienione czynniki sprawiają, że tynki cementowo-wapienne cieszą się niesłabnącym powodzeniem zarówno wśród fachowców, zatrudnionych na placu budowy, jak i samych inwestorów.

Jak tynkować ściany? Wariant podstawowy

Standardowe tynki cementowo-wapienne potrzebują od 6 do nawet kilkunastu godzin, aby wstępnie zawiązać i umożliwić realizację dalszych prac. Wymagany czas zależy od tego, czym tynkujemy ściany i jak grubą warstwę produktu nakładamy. Istotna jest również chłonność podłoża oraz warunki panujące w pomieszczeniu. Zwykle cały proces zaczynamy poprzedniego dnia po południu, by po nocnej przerwie technologicznej przystąpić do kolejnych etapów. Jak tynkować ściany, żeby maksymalnie skrócić czas oczekiwania?.

Szybkie tynkowanie, czyli wariant kontrolowany

Jeśli zależy nam na jak najszybszym wykończeniu pomieszczenia, warto zwrócić uwagę na dostępne na rynku tynki, które umożliwiają przeprowadzenie niezbędnych prac w zaledwie kilka godzin. Jest to szczególnie ważne w pracy na zlecenie, kiedy goni nas czas, a kolejna inwestycja już czeka za rogiem. Szybkie tynkowanie jest możliwe dzięki zastosowaniu produktów szybkowiążących, takich jak Baumit MPI 30 Speed lub jego lżejsza wersja – Baumit MPI 30 L Speed. Do dalszej obróbki możemy przystąpić po kilkudziesięciu minutach od rozpoczęcia prac tynkarskich, co pozwala zakończyć cały proces obróbki już po 2-3 godzinach od nałożenia tynku. Nie musimy się przy tym martwić, że grubość warstwy tynku czy rodzaj podłoża wydłuży ten czas.

Tynki cementowo-wapienne wymagają zwykle wyrównania powierzchni zacierania na koniec lub nawet następnego dnia po ich narzuceniu. W tygodniowym cyklu pracy (od poniedziałku do piątku), w piątek zazwyczaj tego rodzaju prac już się nie planuje i nie wykonuje, bo oznaczałoby to konieczność prowadzenia ich do późnych godzin lub powrotu na budowę również w sobotę. Zatem czym tynkować ściany w tego typu przypadkach? Produkty MPI 30 Speed i jego lekka odmiana Baumit MPI 30 L to wyjątki od tej reguły. Dzięki szybkowiążącej formule cały proces tynkowania z ich udziałem można w kontrolowany sposób przeprowadzić w ciągu kilku godzin – stwierdza Tomasz Jarzyna, Product Manager z Baumit Polska.

Gdy na szali jest dotrzymanie terminu i trzeba wykonać pracę w krótkim czasie, szybkie tynkowanie jest idealnym rozwiązaniem – podkreśla fachowiec.

Produkty Baumit pozwalają na wykonanie nawet 30% więcej prac. Dzięki skróceniu przerwy technologicznej możemy również lepiej zaplanować harmonogram zadań. Warto podkreślić, że szybkie tynkowanie idzie w parze z wygodą pracy. Baumit MPI 30 Speed i L Speed mają plastyczną oraz drobnoziarnistą formułę, którą bardzo łatwo rozprowadzić. Korzyści płynące z zastosowania tynku szybkowiążącego Baumit MPI 30 Speed przedstawiliśmy w filmie promocyjnym:

Chcesz przeprowadzić szybkie tynkowanie?

Jeśli zależy Ci na czasie podczas wykonywania prac wykończeniowych, sięgnij po tynki szybkowiążące Baumit MPI 30 Speed lub Baumit MPI 30 L Speed. Nasze produkty pozwalają na niezwykle sprawne ukończenie zlecenia, a przy tym gwarantują trwałe efekty oraz idealny mikroklimat panujący we wnętrzach. Tylko dwa kliknięcia dzielą Cię od osiągnięcia idealnych tynków.