Zdrowe wykończenie ścian wewnętrznych – jak tego dokonać?

Zdrowe wykończenie ścian wewnętrznych – jak tego dokonać?


Komfort użytkowania pomieszczeń w domu lub mieszkaniu jest związany nie tylko z ich aranżacją i estetyką, lecz również z panującym w nich mikroklimatem, stanowiących wypadkową m.in. temperatury, wilgotności czy ilości znajdujących się w powietrzu zanieczyszczeń. Czynniki te mają kolosalny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. 

Jak zaplanować wykończenie ścian wewnętrznych z betonu lub płyt gipsowo-kartonowych i zadbać o estetyczne i użytkowe właściwości naszego domu? 

Dlaczego odpowiednie wykończenie ścian wewnętrznych jest tak istotne?

Korzystny mikroklimat w pomieszczeniach ma pozytywny wpływ na samopoczucie domowników – wspiera koncentrację oraz podnosi jakość pracy i wypoczynku. Co możemy zrobić, aby podnieść jego jakość? W przypadku ścian wykonanych z betonu lub płyt gipsowo-kartonowych, z pomocą mogą przyjść nam przede wszystkim dwa produkty – regulująca wilgotność masa szpachlowa oraz aktywnie wytwarzająca jony farba, która nieustannie oczyszcza powietrze z nagromadzonych zanieczyszczeń.

Uzyskany w ten sposób efekt możemy porównać do aury, jakiej doświadczyć możemy przy wodospadach, morskich nabrzeżach czy podczas spaceru w lesie bądź w górach. Dobroczynne działanie jonów pozwala nam oddychać czystszym powietrzem, wspierając naszą regenerację, koncentrację oraz jakość snu, ograniczając jednocześnie ryzyko występowania infekcji i zakażeń. 

Jakie produkty zapewniają zdrowe wykończenie ścian wewnętrznych?

Na rynku jest dostępny obecnie tylko jeden system pokrycia ścian, który umożliwia zdrowe wykończenie ścian wewnętrznych – Baumit Ionit. W skład systemu wchodzą: masa szpachlowa w formie pasty gotowej do użycia IonitFinish, masa szpachlowa w postaci suchej mieszanki IonitFino oraz mineralna farba IonitColor. Zadaniem mas szpachlowych z serii Ionit jest utrzymanie wilgoci na optymalnym poziomie, zapewniając optymalne warunki do produkcji jonów przez samą farbę.

Czy skuteczność produktów Ionit została potwierdzona naukowo? Wyniki badań, przeprowadzonych przez renomowane instytuty potwierdzają, że zastosowanie systemu Ionit redukuje nawet 90% pyłków i 50% drobnego kurzu w pomieszczeniach – zmniejszając ryzyko reakcji alergicznych, a dodatkowo zmniejsza stężenie będących nośnikiem bakterii i wirusów aerozoli nawet o 60%. Produkty z serii Baumit Ionit oczyszczają powietrze cały czas, bez względu na porę dnia i nocy.

Przeczytaj nasz artykuł: Idzie sezon grypowy – jak oczyścić powietrze z wirusów?

Warto podkreślić, że zastosowanie gładzi i farb z serii Ionit nie różni się od aplikacji od standardowych produktów. Należy jedynie pamiętać, że optymalne możliwości w zakresie oczyszczających właściwości systemu zapewnia się po dwukrotnym nałożeniu gładzi. Podwójna aplikacja pomoże nam osiągnąć grubość warstwy min. 1,5 mm – zalecaną, aby zapewnić odpowiednią regulację wilgotności.

Wykończenie ściany z betonu – praktyczne porady

Należy nałożyć masę na podłoże betonowe przy pomocy pacy lub płaskiej kielni – możliwe jest również wykorzystanie agregatu do nakładania gładzi. Należy pamiętać o zachowaniu przerwy technologicznej i nałożeniu drugiej warstwy dopiero po stwardnieniu pierwszej. Wyschniętą powierzchnię szlifować ręcznie bądź mechanicznie za pomocą tzw. żyrafy, tak aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię o najwyższej jakości wykończenia. Po 12 godzinach podłoże można pokryć farbą Baumit IonitColor.

Jak przeprowadzić wykończenie ściany kartonowo gipsowej?

Prace w przypadku powierzchni z płyt gipsowo-kartonowych należy rozpocząć od wypełnienia styków płyt i wklejenia odpowiedniej taśmy wzmacniającej. Kolejno miejsce te należy wyrównać przy pomocy masy szpachlowej. Aby uzyskać równą powierzchnię, najlepiej użyć szerokiej szpachelki lub kielni. Należy pamiętać również o zlicowaniu z powierzchnią płyty elementów mocujących. Jeśli na ścianie występują większe otwory, masę szpachlową należy nakładać w kilku etapach, pilnując odpowiedniej przerwy technologicznej.

Zadbaj o zdrowe wykończenie ścian wewnętrznych z Baumit Ionit

Niezależnie od tego, na jakiej technologii opiera się wykończenie ścian wewnętrznych w domu, należy pamiętać o zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, które poprawią jakość domowego mikroklimatu. Czyste powietrze ma nieoceniony wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie – warto stawiać na rozwiązania, które pomagają stworzyć przestrzeń przyjazną mieszkańcom.

Jony ujemne doskonale spełniają to zadanie – cząsteczki te oczyszczają powietrze przez 24 godziny na dobę – i to bez pomocy dodatkowych urządzeń, zasilanych energią elektryczną. Zadbaj o zdrowe wykończenie ścian wewnętrznych z produktami z serii Baumit Ionit.