Jaką fugę wybrać oraz inne podpowiedzi dla remontujących kuchnię i łazienkę

Baumit PremiumFuge


Wielka metamorfoza kuchni i łazienki zaplanowana, czas na pierwszy etap remontu, czyli wybór płytek ceramicznych i pozostałych elementów wykończenia. Jakie kolory są dziś modne? Jak sprawić, by wnętrze było ponadczasowe, ale jednocześnie miało to „coś”? Oto gotowe pomysły.

Płytki do kuchni i łazienki – co jest na czasie?

Wybór ceramiki staje się większy z każdym rokiem. Producenci wciąż oferują więcej kolorów, wzorów i faktur, kreując w ten sposób nowe trendy. Bez trudu możesz więc odnaleźć design, który podkreśli Twój styl. Najchętniej wybierane wzornictwo opiera się jednak na uniwersalnych i ponadczasowych rozwiązaniach: na topie od lat są płytki imitujące naturalne drewno, kamień czy beton. Pozwalają na efektowny wygląd, zapewniają modne wykończenie a jednocześnie pozwalają uniknąć nudy po kilku latach użytkowania pomieszczeń. Również klasyczna czerń i biel oraz wszystkie odcienie szarości pomogą osiągnąć ten efekt. Jeśli szukasz urozmaicenia, postaw na wzornictwo nawiązujące do marmuru lub zaakcentuj ulubiony kolor dekorami.

Jaką fugę wybrać? Zasady dobierania kolorów

Odpowiedź na to pytanie sprawia chyba więcej problemów niż wybór samej ceramiki. W przypadku płytek, możemy sami zdecydować o tym, co tak naprawdę nam się podoba. Jednak źle dobrana fuga może zniweczyć pożądany efekt.

Sposób 1. Podobieństwo

Jaka fuga do białych płytek? Jaka fuga do szarych płytek? Te pytania nasi eksperci słyszą najczęściej. Odpowiadają na nie dość wymijająco - są tak naprawdę dwie drogi do osiągnięcia spójnego efektu. Pierwsza z nich, obecnie najpopularniejsza, to zrównanie koloru fugi i płytek w taki sposób, by spoina była niemal niewidoczna. Ta zasada sprawdza się zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach, ponieważ optycznie je powiększy.

Sposób 2. Kontrast

Drugi sposób to fuga do płytek kontrastująca z kolorem płytek. Jest to odważniejszy zabieg i nie zawsze będzie wyglądał dobrze. Stosuje się go zwykle wtedy, gdy warto podkreślić fakturę, ułożenie, kształt lub wielkość okładziny ceramicznej. Tu jednak łatwo o wpadkę: efekt może męczyć oczy lub trącić kiczem. Kontrast nie pasuje także do modnych obecnie płytek imitujących materiały naturalne –bezpieczne pozostają szarości i dyskretne brązy.

Jaką fugę wybrać: aspekt praktyczny

Odkrywając bogactwo kolorów płytek ceramicznych i fug, można zapomnieć o najważniejszym: ich przeznaczeniu i funkcjonalności. Inaczej wykończymy ściany w łazience, a inaczej podłogę w kuchni. Te miejsca znacząco różnią się od siebie pod względem możliwości zabrudzenia. Dla ciemnych płytek podłogowych lepiej dobrać ciemniejsze odcienie fugi – nie tylko stworzą jednolitą całość, ale też będą bardziej funkcjonalne - zakamuflują niechciane zabrudzenia. Jeśli układamy okładzinę ceramiczną na ogrzewaniu podłogowym, warto też upewnić się, że fuga nadaje się do takiego zastosowania.

Nasza najlepsza fuga Baumit PremiumFuge

Równie ważne są właściwości fugi do płytek. Oprócz funkcji dekoracyjnej, fuga do płytek ma być przecież odporna na różne warunki eksploatacyjne i łatwa w utrzymaniu czystości. Wysokiej jakości, elastyczna fuga cementowa sprawdzi się także w wilgotnych pomieszczeniach – spośród dostępnych na rynku, warto sięgnąć po Baumit PremiumFuge, której formułę wzbogaciliśmy o dodatki hydrofobizujące - na Baumit PremiumFuge występuje tzw. efekt perlenia, czyli zatrzymywania się wody na powierzchni. Produkt ten, poza wysoką wytrzymałością oraz trwałością koloru, ma tą dodatkową zaletę, że zaprawa pozostaje sucha, a więc jest też mniej podatna na zabrudzenia i łatwiej jest ją utrzymać w oryginalnym kolorze.